Sağlık

Romatizma suistimale açık!

Romatizma suistimale açık!

Prof. Dr. Bülent Bütün, romatizmal hastalıkların, uzmanlık dalı olmayan kişilerce suistimal edilmeye açık hastalık olduğunu bildirdi.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Bütün, yaptığı açıklamada, tespit edilen yaklaşık 600 çeşit romatizmal hastalık olduğunu, bu hastalıklardan bazılarının ise romatizmayı taklit eden yapılarının bulunduğunu ifade etti. Romatizmanın toplumda çok sık görülen hastalık olduğunu, bu özelliğiyle de suistimal edildiğini dile getiren Bütün, "İlgisiz kişiler romatizmayla ilgilenebiliyorlar. 'Bel çekiyorum' veya 'Manyetik yatakla tedavi ediyorum'' diye romatizma tedavisi yaptığını iddia edenler var" dedi.

"Her insan ömrü boyunca en az bir kere romatizmal ağrı çekecektir" diyen Bütün, ağrının kişiyi doktora götürecek türde olacağına dikkati çekti. Romatizmal hastalıklar için kullanılan ilaçların da suistimal edildiğini vurgulayan Bütün, şöyle konuştu:

"Bu hastalıkta, hastaya zarar vermeden çok şey yapabilirsiniz. Yaparmış gibi görünmeniz yeter. Bu durumdan hastalar da şüphelenmezler. Doktor olmayan kişilerin bu hastalığı tedavi ettiğini iddia etmesi dışında, bazı eczanelerde romatizma ilaçlar ağrı kesici niyetine satılır. Bu da riskli durumdur. Çünkü romatizmal hastalıklar için üretilen ilaçlar, ödem giderici ilaçlardır ve yan etkileri de vardır. Lüzumsuz kullanıldıklarında midede, karaciğerde, böbreklerde hasara yol açabilirler."

Bütün, romatizmal hastalıkların sebebine ilişkin şu ana kadar herhangi bir veriye ulaşılamasa da, genetik yatkınlığın bu hastalığın görülmesinde etkili olduğunu bildirdi.
Yayın tarihi: 06.06.2006
2641
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.