Sağlık

Rahim ağzı aşısı yüzde yüz etkin

Rahim ağzı aşısı yüzde yüz etkin

Rahim ağzı kanseri aşısı testi, aşının kanseri önlediğini ortaya koydu.

Rahim ağzı kanseri (cervical kanser) aşısının ilk büyük çaplı denemesinde, deneysel aşının kısa dönemde kanseri önlemede ve lezyonların kansere dönüşmesini engellemede yüzde yüz etkili olduğu belirlendi.

İlaç firması Merck & Co.'dan yapılan açıklamada, genetik mühendisliğiyle hazırlanan "Gardasil" adlı aşının 100'den fazla siğil virüsü (HPV) tipinden ikisi olan HPV 16 ve 18'in bulaşmasını önlediği belirtildi. Cinsel ilişkiyle bulaşan bu iki virüs tipi, rahim ağzı kanseri vakalarının yüzde 70'ine neden oluyor. Diğer tip HPV virüsleri de rahim ağzı kanseri ve diğer ağrılı cinsel organ lezyonlarına neden olabiliyor.

"Gardasil" aşısının son aşama testine ABD ve diğer 12 ülkeden cinsel olarak aktif durumdaki 16-26 yaş arası 10 bin 559 kadın katıldı. Kadınların yarısına 6 aylık dönemde 3 doz aşı vurulurken, kontrol grubunu oluşturan diğer yarısına boş doz (plasebo) verildi. 6 ay sonra hala virüs bulaşmayanlardan aşı vurulanların hiçbirinde ortalama iki yıllık takip döneminde kanser veya kanser öncesi lezyonlara rastlanmazken, boş doz verilenlerden 21'inde kansere rastlandı.

Yüzde yüz etkin

Merck şirketinin "Gardasil" aşısını geliştiren klinik grubunun başkanı Dr. Eliav Barr, aşının deneme safhasında yüzde yüz etkin olmasının çok seyrek görülen bir şey olduğunu belirterek, "Şampanyaları patlatıyoruz" dedi.

Rahim ağzı kanseri aşısı yolda

İlk araştırmadan sonra, devam eden araştırmaya yüzlerce kadının daha eklenmesiyle yapılan ikinci deneyde ise tek doz verilen aşının yüzde 97 etkili olduğu belirlendi. İkinci araştırmaya katılan ve aşı yapılan 5 bin 736 kadından sadece birinde kanser ya da kanser öncesi lezyona rastlanırken, aşı olmayan 5 bin 766 kadından 36'sında kanser ya da kanser öncesi lezyona rastlandı. Barr, yüzde 97 etkinliğin daha gerçekçi bir sonuç olduğunu, çünkü hastaların bazen ilk aşıdan sonraki aşılarını veya testlerini kaçırdıklarını ya da geciktirdiklerini belirtti.

HPV virüsü

Rahim ağzı kanseri kadınlar arasında en çok görülen ikinci kanser türü ve kadınların kanserden ölüm nedenleri arasında da ikinci sırada geliyor. Bütün dünyada rahim ağzı kanserinden yılda yaklaşık 300 bin kadın ölüyor. Cinsel olarak aktif olan erkek ve kadınların yaklaşık yarısının da hayatlarının bir döneminde HPV virüsü kaptığı belirtiliyor.

İnsan bağışıklık sistemi bu tür enfeksiyonları bir ya da iki yıl içinde temizliyor, ancak daha dirençli bazı HPV türleri rahim ağzı kanseri veya genital bölgede başka kanserlere yol açabiliyor.
Yayın tarihi: 13.10.2005
752
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.