Sağlık

Prexige adlı ilaç toplatılıyor

Prexige adlı ilaç toplatılıyor

Prexige adlı ağrı kesici ilaç, karaciğer yetmezliğine ve ölüm vakalarına neden olduğu gerekçesiyle toplatılıyor.

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Novartis firmasına ait Prexige adlı ağrı kesicinin, Avustralya'da 2 vakada karaciğer yetmezliği, 2 vakada da ölüme sebep olduğu belirtildi.

Ruhsatlar iptal
Ölümcül yan etkiler önceden tahmin edilemediği için Avustralya Sağlık Otoritesi ilacın tüm dozlarının ruhsatını iptal etti.

Sağlık Bakanlığı'nda toplanan Bilimsel Komisyon kararı ile aynı ilacın acil olarak Türkiye'de de toplatılmasına karar verildi.

Novartis'ten açıklama
Novartis Türkiye de, "Prexige 100 mg 30 Tablet" adlı ürünüyle ilgili olarak Sağlık Bakanlığı'nın aldığı geri çekme ve ruhsatı askıya alma kararı doğrultusunda gerekli sürecin derhal başlatıldığını bildirdi.

Novartis Türkiye'den yapılan yazılı açıklamada, Sağlık Bakanlığı'nın, bu kararı, Avustralya sağlık otoritesinin yüksek dozda Prexige tedavisi gören hastalarda ortaya çıkmış olan ciddi karaciğer yetmezliği vakaları sonucunda aldığı geri çekme kararını takiben verdiği kaydedildi.

Yan etki bildirilmedi
Açıklamada, Türkiye'de Prexige 100 mg 30 tabletin piyasada olduğu 2 aylık süre içerisinde bildirilen herhangi bir yan etki vakası bulunmadığı vurgulandı.

Novartis'ten yapılan açıklamada, şöyle denildi:
"Prexige halen, Türkiye'de ruhsatlı olduğu dozda Avrupa ülkeleri ve Kanada dahil olmak üzere 50'den fazla ülkede ruhsatlı olup satışına devam edilmektedir. Novartis, Türkiye'deki hekim, hasta, eczacı ve diğer tüm ilgilileri, Sağlık Bakanlığı'nın aldığı bu karar doğrultusunda bilgilendirmektedir. Halen Prexige 100 mg 30 tablet tedavisinde olan hastaların alternatif tedavi seçenekleri için hekimlerine başvurmaları önerilmektedir."
Yayın tarihi: 23.08.2007
757
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.