Sağlık

Prediyabeti tanıyor musunuz?

Prediyabeti tanıyor musunuz?

Prediyabetin genellikle bir belirtisi yoktur, bir şikâyete yol açmaz ama diyabet, kalp krizi ve inme riskinin arttığının habercisi.

Diyabet ve kalp krizi habercisi

Prediyabet kan şekerinin normalin üstünde, fakat diyabet sınırının altında olması durumudur. İleri yaşlarda ortaya çıkan şeker hastalığına, Tip 2 diyabet adı verilir. Tip 2 diyabetin sıklığı dünyada ve ülkemizde giderek artmaktadır. Bilinen diyabetli sayısı kadar bilinmeyen diyabetlilerin bulunması ve diyabetli sayısının iki katı kadar da "prediyabet"linin bulunması, şeker metabolizması bozukluğunun ne kadar ciddi bir problem oluşturduğunu göstermektedir.

Prediyabet, diyabet, kalp krizi ve inme oluşması riskinin arttığının habercisidir. Prediyabet sadece erişkinlerde değil, çocuk ve gençlerde de görülebilir. En önemlisi, prediyabetin diyabete dönüşmesi, sağlıklı beslenme, kilo kontrolü ve fiziksel aktiviteden oluşan sağlıklı yaşam tarzıyla önlenebilir. Prediyabetin genellikle bir belirtisi yoktur, bir şikâyete yol açmaz. Prediyabetin yaklaştığını veya olduğunu bildiren risk faktörleri vardır. Bunlar diyabet için de, yani şeker hastalığı için de aynıdır.

Prediyabetten korunma

Prediyabetten korunarak, erişkin şeker hastalığından korunmak mümkündür. Prediyabet tanısı konulan kişiler zayıflama, sağlıklı beslenme, fiziksel aktivite programlarını uyguladıklarında, diyabetten korunabilirler.

Sağlıklı beslenme, düzenli ve ölçülü beslenmedir. Özetle, öğün atlamamak, ara öğünler yemek, yenen miktarları azaltmak, yüksek kalorili (yağlı) gıdalardan, beyaz un ve sofra şekerinden kaçınmak, bunların yerine işlenmemiş tahıllı gıdalar ve sebze ilavesi ilk akla gelen önlemlerdir. Egzersiz olarak da haftanın beş günü en az 30 dakikaklık bir yürüyüş veya yerine geçebilecek dans, bisiklete binmek gibi başka aerobik hareketler yapılmalıdır.

Yayın tarihi: 02.02.2008
1404
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.