Sağlık

Östrojen takviyesi krizi azaltabilir

Östrojen takviyesi krizi azaltabilir

Kadınlık hormonu östrojen tedavisi menopozlu kadınlarda kalp krizi riskini azaltabilir.

ABD'nin Stanford Üniversitesi'nden Dr. Marcia Stefanick başkanlığındaki ekibin yaptığı araştırmada, menopoza en az 10 yıl önce girmiş ve belirtilerini azaltmak için östrojen tedavisi gören 50'li yaşlardaki kadınlarda, placebo verilenlere göre, damar sertleşmesinin daha az olduğu ortaya çıktı.

Kalp üzerinde olumsuz etkisi yok
Stefanick, araştırmanın, menopoz dönemindeki kadınların birkaç yıl östrojen tedavisi görmesinin kalp üzerinde olumsuz etkisinin olmadığını gösterdiğini belirtti.

Östrojen tedavisinin pıhtı oluşumu ve beyin kanaması riskini artırdığına dikkat çeken Stefanick, östrojenin kalp üzerinde iyi bir etkisi olsa da başka riskleri azaltacağının garantisini vermediğini belirtti.

Araştırmalar doğruluyor
Rahmi alınmış, ortalama 7.4 yıl östrojen tedavisi gören 50-59 yaşlarındaki bin 64 kadın üzerinde yapılan araştırma New England Journal of Medicine dergisinde yer aldı. Daha önce 50-79 yaşlarında on binden fazla kadın üzerinde yapılan klinik deneyler östrojenin kalp krizi riski üzerinde hiçbir etkisi olmadığını göstermişti.
Yayın tarihi: 04.01.2008
684
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.