Sağlık

Orta yaş kadınının ortak derdi: FM Sendromu

Orta yaş kadınının ortak derdi: FM Sendromu

Yakın çevrelerinde "hastalık hastası" olarak tanınan orta yaşlardaki kadınların kronik ağrılarının nedeni "Fibromyalji (FM) Sendromu" olabilir.

Ev işi yaparken ya da bilgisayar başında boyun ve sırt ağrılarından yakınıyor, uyku bozukluğu, yorgunluk, tüm vücutta tutukluk, baş ağrısı, kabızlık, ağrılı adet görme, ellerde ve ayaklarda karıncalanma ile şişmeden şikayet ediyorsanız, "FM Sendromu"na yakalanmış olabilirsiniz.

Toplumda görülme sıklığı yüzde 5 ile 20 arasında değişen bir romatizmal rahatsızlık olan "FM Sendromu"na yakalananların yüzde 80-90'ı 25-45 yaş arasındaki kadınlardan oluşuyor.

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Orhan Özcan: "Bu kadar değişik şikayete neden olmasına karşın, hastalığın nedeni bugüne kadar kesin olarak saptanamamıştır. Stresten kaynaklandığı görüşü yaygındır. Şikayetlerin farklılığı tanıyı da zorlaştırıyor. Hastalar, muayeneleri ve laboratuvar testleri normal çıktığından, yakın çevrelerinde (hastalık hastası) olarak adlandırılıyorlar. Hastalar, sürekli ağrı çektikleri için ruh halleri bozuluyor, depresyona yatkın oluyorlar. Herhangi bir sakatlığa yol açmamasına karşın hastalık, insanın yaşam kalitesini düşürüyor." diye konuştu.

Tedavide ağırlığı egzersizlere verdiklerini ifade eden Özcan, düşük ağırlıkla fitness, yürüyüş, hafif tempo koşu, yüzme, bisiklet binme gibi egzersizlerin başlangıçta şikayetlerde hafif artışa neden olsa da hareket kalitesini artırdığını, ağrı yakınmalarını azalttığını sözlerine ekledi.
Yayın tarihi: 20.12.2003
930
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.