Sağlık

Olta stres ilişkisi pozitif

Olta stres ilişkisi pozitif

Çağın sorunu olarak görülen stresten kurtulmanın en iyi yolunun olta ile balık avlamak olduğu söyleniyor.

Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Su Ürünleri Bölümü öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Esat Mahmut Kocaman, olta ile balık tutmanın stresi giderdiğini söyledi. Yrd.Doç.Dr. Kocaman,"Oltasını balık avlamak için savuran, tüm dertlerini de suya gömüyor" dedi.

Çağın sorunu olarak görülen stresten kurtulmanın en iyi yolunun olta ile balık avlamak olduğunu ifade eden Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Su Ürünleri Bölümü öğretim üyesi ve Alabalık Üretim ve Araştırma Merkezi sorumlusu Yrd.Doç.Dr. Esat Mahmut Kocaman, bu olanaktan herkesin yararlanabilmesi için Atatürk Üniversitesi kampusu içerisindeki Alabalık Tesisleri'nde bir yapay göl oluşturduklarını bildirdi.

Doğal güzelliği ile bir mesire alanını anımsatan gölde, vatandaşların sadece tuttukları alabalığın ücretini ödediklerini anımsatan Yrd.Doç.Dr. Esat Mahmut Kocaman, "İsteyen tuttuğu balığı evine götürüyor, isteyen hemen orada mangalda pişirerek yiyebilir. Alabalık tesislerinde bir kilo alabalığın ücreti 8 YTL. Oltayı suya atarken stresinizi de suya atmış oluyorsunuz. Olta balıkçılığı stres atmanın yanında kişiye sabretmesini de öğretiyor. Olta balıkçılığı sabır ister. Balığın oltaya takılmasını beklerken kesinlikle hiçbir şey düşünmezsiniz. Stresten kurtulmak istiyorsanız, olta ile balık tutmayı deneyin" diye konuştu.

Turgay İpek/Erzurum, (DHA)
Yayın tarihi: 06.06.2007
614
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.