Sağlık

'O zaten bana sadık!'

'O zaten bana sadık!'

Kadınlar cinsel hastalıklardan 'eşinin sadakati'yle korunduğunu düşünüp önlem almıyor.

Prezervatif üreticisi Durex Türkiye, 18 ilde 1971 kişi üzerinde yaptığı araştırmada, kadınların eş ve sevgililerinin sadakatine inandıkları için cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı önlem almadığını belirledi.

Türkiye'nin dört bir yanında yapılan araştırmada, katılımcılardan dörtte birinden fazlası cinsel hastalıklardan korunmak için herhangi bir önlem almadığı yanıtını verdi. Bu oran, kadınlarda, kırsal kesimde yaşayanlarda ve 40 yaş üzerindekilerde genel ortalamanın üzerinde çıktı. Araştırmaya katılanlar, cinsel yolla bulaşan hastalıklarda en fazla AIDS'ten çekinirken, en az vücutlarının çekiciliğini kaybetmesinden korkuyor.

Bir gecelik ve 'tahsilli' aşklar

Yeni tanışılan biriyle cinsel ilişkiye girme süresinde genel ortalama dört ay olurken, bu süre erkeklerde iki ay, kadınlarda altı ay. 17 yaşındakilerin yüzde 25'i de bu süreyi bir haftaya indirmek istiyor. 'Bir gecelik ilişki yaşayıp yaşamadıkları' sorulan kadınların dörtte üçü bunu yaşamadığını, erkeklerin yüzde 58'i ise yaşadığını söyledi. Eğitim düzeyi arttıkça bir gecelik aşk yaşama oranı da yükseliyor.
Durex Türkiye Genel Müdürü Erdinç Nuray, araştırmayı yorumlarken Türkiye'de
cinsel eğitimin şart olduğunu söyledi. Erdinç Nuray, "Araştırmamız AIDS ve cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmaya ilişkin eğitimin, küçük yaşlardan itibaren verilmeye başlanması gerektiğini ortaya koyuyor. İlk cinsel ilişki yaşının 18 olması, özellikle 16-17 yaş grubunun tam manasıyla tanımadan biriyle cinsel ilişkiye girmek istemesi ve bir gecelik ilişkideki artış, bunun en belirgin kanıtı" dedi.

Radikal
Yayın tarihi: 30.12.2003
748
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.