Sağlık

Nefesten kanser teşhisi!

Nefesten kanser teşhisi!

Cleveland Clinic'in geliştirdiği cihazla, nefes örneği alınan kişilerin akciğer kanseri büyük bir doğruluk payıyla teşhis ediliyor.

ABD'nin Ohio eyaletindeki Cleveland Clinic'in geliştirdiği cihazla, kanser olasılığı taşıyan kişilerin nefeslerinden alınan örnekle, yüzde 70 oranının üzerinde akciğer kanseri doğru teşhis edildi.

Küçük bir cihazla nefes örneği
Cleveland Clinic'ten Dr. Peter J. Mazzone'nun ekibi, 36 kimyasal alıcı noktaya yerleştirdikleri küçük bir cihazla hastadan nefes örneği sayesinde sonuç aldı.

Reuters ajansının "Thorax" tıp dergisinden aktardığı habere göre, akciğerde önemli boyutta kanserli hücre gelişmiş 49 hasta ile daha hafif değişik ölçülerde 73 hasta ve hastalığa yakalanmamış 21 kişi deneye tabi tutuldu.

Yüzde 73 doğru
Cihazla yüzde 73 oranında doğru kanser teşhisi sağlandı. Geliştirilen nefes aleti, yüzde 28 oranında da habis hücre taşımayan sağlam akciğerlerde yanlış kanser tanısı verdi.
Yayın tarihi: 18.07.2007
745
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.