Sağlık

Migren başa bela

Migren başa bela

Şiddetli başağrısı olarak bilinen migren, hastanın günlük hayatını en çok etkileyen rahatsızlıklardan biri.

Migren, genellikle ayda bir-iki kez ortaya çıkan ve ortalama 24 saat süren orta şiddette ya da şiddetli baş ağrısı olarak tanımlanıyor.

Nörolojik bir hastalık olan migrenle birlikte, ışık ve sesten rahatsız olma, bulantı ve kusma gibi şikayetler de oluşabiliyor.

Türkiye'de her 100 kişiden 16'sı da migren hastası. Hastalık kadınlarda ise daha yaygın, 10 kadından ikisinde, 10 erkekten ise birinde migren rahatsızlığı bulunuyor.

Hormonal değişiklikleri, uyku ve besin türlerine kadar çeşitli tetikleyicileri olan migrende, stres de önemli bir etken.

Migren, hastanın işlerini aksatmasına ve performansının azalmasına yol açıyor, aile ve sosyal yaşantıyı da etkiliyor.

Pfizer'in Türkiye'nin de aralarında bulunduğu yedi ülkede yaptığı bir araştırmaya göre, hastalarının yüzde 55'i migreni olmasa daha iyi anne-baba olacağına inanıyor.

Hastaların yüzde 44'ü de "migrenim olmasa daha iyi bir eş olacağıma inanıyorum" diyor.

Migren, eşler arasında cinsel yaşamı da doğrudan etkiliyor. Araştırmaya göre, migrenlilerin yüzde 45'i cinsel ilişki sıklığının, yüzde 43'ü cinsel yaşam kalitesinin olumsuz etkilendiğini belirtiyor.

Uzmanlar, migrenin etkili bir şekilde tedavi edilebileceğini, bu konuda özel ilaçların keşfedilmesiyle önemli bir aşama kaydedildiğini belirtiyor.
Yayın tarihi: 12.12.2005
815
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.