Sağlık

Menopoz sonrası annelik artık mucize değil!

Menopoz sonrası annelik artık mucize değil!

6 yıl süreyle dondurduğu yumurtalık dokusundan sağlıklı embriyo elde ederek menopoz sonrası anneliğin yolunu açan Dr. Kutluk Oktay, çalışmalarını sürdürüyor.

Türk Dr. Kutluk Oktay, menopozu geciktirmek isteyen birçok sağlıklı kişinin de başvuruda bulunduğunu belirterek, şu aşamada sağlıklı insanların ameliyatla yumurtalıklarının çıkarılmasını gereksiz bulduklarını söyledi. Oktay, bu uygulamayı kemoterapi veya radyasyon işlemleri veya diğer bazı hastalıklar nedeniyle yumurta harabiyeti ve erken menopoz söz konusu olan hastalara uyguladıklarını belirtti.

Amerikan Cornell Üniversitesi Üreme ve Kısırlık Merkezi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Kutluk Oktay, dondurulan yumurtalık dokusundan embriyo elde edilen, ancak rahme transfer sonrasında gebelik gerçekleşmeyen meme kanserli hastasına, yeniden uygulama yapmak için hazırlandıklarını açıkladı.

Prof. Dr. Oktay, halen dinlendirdikleri hastadan, birkaç hafta içinde tekrar yumurta toplayamaya başlayarak, gebelik sağlanması amacıyla işlemi tekrarlayacaklarını belirtti.

Merkezdeki bankada, benzer durumdaki 50 kadar hastaya ait dondurulmuş yumurta dokusu bulunduğunu belirten Oktay, bunlardan kanser tedavisi tamamlanan birkaçı için de çalışmalara başlanacağını söyledi. Prof. Dr. Oktay, bu arada, menopozu geciktirmek isteyen birçok sağlıklı kişinin de merkeze başvuruda bulunduğunu belirterek, şöyle devam etti: "Bu konuda günde birkaç başvuru alıyoruz. Ama bu kişilere, henüz uygulamanın onlar için mümkün olmadığını söylüyoruz. Uyguladığımız çalışma, gelişme aşamasında. Başarı oranının ne olacağını bilmiyoruz. Sağlıklı insanlara uygulamak için ameliyatla yumurtalıklarının çıkarılması lazım. Şu aşamada bu tür gereksiz ameliyatlar yapılmasını istemiyoruz. Biz, bunu başka çareleri bulunmayan, kemoterapi veya radyasyon işlemleri veya diğer bazı hastalıklar nedeniyle yumurta harabiyeti ve erken menopoz söz konusu olan hastalara uyguluyoruz."

İşlemi 8-10 vakaya uyguladıktan sonra birkaç gebelik elde edilmesi durumunda, çalışmaları, sağlıklı ama üreme yaşını geciktirmek isteyen kişilere yönelik olarak genişletebileceklerini belirten Prof. Dr. Oktay, bunun için 5 yıllık süreye daha ihtiyaç bulunduğunu söyledi. Prof. Dr. Oktay, "O aşamaya gelindiğinde, mesela sezaryen sırasında isteyen kişinin yumurtalığından bir parça alınarak dondurulabilir ve ileride herhangi bir nedenle menopoza girmesi durumunda yeniden çocuk sahibi olma imkanı sağlanabilir. Umutluyuz" dedi.

Yumurtalık dokusunun istenildiği sürece saklanabileceğini belirten Prof. Dr. Oktay, gelecekte muhtemelen doğurganlığın bu şekilde sağlanabileceğini söyledi. Prof. Dr. Oktay ve ekibi, meme kanserli hastadan alınan yumurtalık dokusunu 6 yıl süreyle dondurmuş, ardından buradan alınan 15 parça çözüldükten sonra hastanın karın cilt altına yerleştirmişti. Bu işlemden 3 ay sonra yumurtalık dokusunun hormon ve yumurta üretmeye başladığı görülmüş, tüp bebek işlemi için her ay yumurta toplanan hastadan, 8 ay içinde 20 yumurta elde edilmişti. Bu yumurtalardan 8 tanesinin, uygun görülmesi üzerine dış koşullarda döllenme için başlanan işlemlerin sonunda 4 hücreli evreye kadar sağlıklı olduğu izlenilen embriyo oluşturularak, hastanın rahmine transfer edilmişti. Ancak başarı şansı yüzde 10'larda bulunan tek embriyo transferinden, gebelik elde edilememişti. Bundan önce de erken menopoza giren bir hastasına aynı işlemle üreme fonksiyonlarının kazandırılmasını sağlayan Prof. Dr. Oktay'ın, ahim kanseri nedeniyle radyasyon tedavisi görmesi ve iyi huylu tümör nedeniyle yumurtalığı çıkarılması gereken iki hastanın ön kol deri altına yaptığı işlemlerle bu kişilerde de yumurtlama fonksiyonları yeniden başlamıştı.
Yayın tarihi: 22.04.2004
936
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.