Sağlık

Meme kanseri tedavisi için yeni bir umut

Meme kanseri tedavisi için yeni bir umut

İngiltere`de, menopoz sonrası meme kanserine yakalanan ve hastalığın ilk aşamalarındaki 9366 kadın üzerinde denenen anastrozole maddesinin, kanserin tekrarlama ihtimalini yüzde 17 oranında azalttığı saptandı.

Araştırmayı yürüten Londra Üniversitesi bilim adamlarından Prof. Michael Baum, anastrozolenin meme kanserinin erken aşamalarındaki kadınlar için, tamoxifenin 20 yıl önce yarattığı gibi bir umut yarattığını bildirdi. Prof. Baum, 5 yıllık araştırmanın ilk yarısının sonuçlarını açıkladı.

Yüzde 84`ünde, östrojen hormonunun değişimlerinden (fazla salgılanması) dolayı gelişen meme kanseri görülen denekler 3 gruba ayrıldı. Gruplara, sadece anastrozole, sadece tamoxifen ve anastrozoleile tamoxifen birarada verildi.

Yalnızca anastrozole kullanan kadınların 317`sinde kanserin nüksettiği görüldü. Yalnızca tamoxifen verilen hastalarda bu sayı 379,her iki maddenin birlikte kullanıldığı kadınlarda ise 383 oldu.

Östrojen hormonunun değişimlerinden dolayı gelişen meme kanseri hastalarında sadece anastrozole kullanılarak, kanserin yinelemesi ihtimali yüzde 22 oranında azaltıldı.

İngiliz Kraliyet Kanser Araştırmaları Vakfı`ndan F. Jack Cuzick, sonuçların son derece heyecan verici olduğunu belirtirken, Kanser Araştırmaları Merkezi Direktörü Prof. Gordon McVie de, tamoxifene bir alternatif yaratılmasının olumlu olduğunu, ancak araştırmaların derinleştirilmesi gerektiğini bildirdi.
Yayın tarihi: 24.12.2001
747
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.