Sağlık

Manken mi olmak istiyorsunuz?

Manken mi olmak istiyorsunuz?

Manken hastalığı olarak bilinen yeme bozukluğuyla ilgili hastalık anoreksiya ve bulimiya nervoza kadınların korkulu rüyası olmaya devam ediyor.

Zayıflamaya özenen kişi, bilinçsiz davranışlarda bulunarak zamanla bu hastalıklara yakalanıyor ve çok ciddi derecede sağlığını tehlikeye atıyor. Konuyla ilgili bilgiyi Bahçelievler Medicana Hastanesi'nden Diyetisyen Fatmagül Yılmaz veriyor.

Zayıflama tutkusu

Anoreksiya Nevroza; kişinin iştahı olsa da bilinçli olarak yemek yeme eyleminden uzak durmasıdır. Bulimiya Nervoza'da bir yeme davranışı bozukluğudur. Kişi anoreksiya nevrozadaki durumun tersine çok yer ancak daha sonra kendisi tarafından oluşturulan kusmalarla yediklerini çıkarır.

Ailevi, zayıflığın moda olması, iletişim sorunları, genetik yapı gibi sorunlardan kaynaklanan; Bulimiya nevroza ya da anoraksiya vakalarında son yıllarda yaş ortalaması da oldukça düşmüş. 10- 13 yaşlarında çocukların ailevi ve sosyal sorunlar nedeniyle içine girdikleri psikolojik durum, karşımıza yeme davranış bozuklukları olarak çıkabiliyor.

Mide rahatsızlıkları, kabızlık, meyve sebzeden uzak fast-food beslenme davranışı, gelişim bozukluğu, sinirlenince yeme davranışı, fiziksel aktivitede azalma gibi belirtiler gösteren gelişme çağındaki bir çocuğun mutlaka ruhsal sorunlar yönünden araştırılması gereklidir.

Bu tür hastalarda mutlaka bir psikiyatrist desteği alınmalı ve ardından yeme davranışını düzenleyen bir diyet, diyetisyen tarafından düzenlenmelidir.
Yayın tarihi: 05.09.2006
832
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.