Sağlık

Lens kullanırken dikkat

Lens kullanırken dikkat

Lens kullananların sayısında gittikçe bir artış göze çarpıyor. Ve yapılan istatistikler çoğu lens kullananların çeşitli hatalar yaptığını veya hijyenik koşulları göz ardı ettiğini ortaya koyuyor.

Gözlerinde görme kusuru olan herkes kontakt lens kullanıcısı olmaya aday. Ancak kontakt lenslerin göz hekimi kontrolünde kullanılması göz sağlığı açısından önem verilmesi gereken bir konu. Gelişen teknolojilerin sonucu olarak artık sadece miyop ve hipermetropu olanlar değil, astigmatizması olanlar, 40 yaş sonrası başlayan yakın görüşte bozulmalara bağlı prespiyopisi olan kişiler bile lens kullanabiliyorlar. Son yıllarda özellikle gençler arasında kozmetik amaçlı renkli lensler ise çok moda. Çünkü renkli lenslerle, göz rengi değişiminin yanı sıra miyop ve hipermetrop görüş kusurları da giderilebiliyor. Değişen trendlere bağlı olarak, artık kontakt lensler de kişilerin yaşam tarzlarına uygun sınıflanıyor.

Kontakt lens bakımı aşamalarından hoşlanmayan kişiler, sık seyehat eden, aktif bir yaşam tarzı olan kişiler, spora düşkün olanlar için, sabah takılıp akşam atılan Günlük kullan-at lensler (Focus Dailies) giderek popüler olmaya başladı. Kontakt lens kullanımında son yıllarda giderek önem kazanan bir diğer konu da kullanılan lenslerin "Nefes Alması" yani "Sağlıklı Gözler" sunması. Bu da yapı olarak kontakt lensin göze bol oksijen iletmesi ile mümkün.

Oksijen, göz sağlığı ve kontakt lensler

Uzmanlara göre ideal olarak kornea gün boyu bol oksijen almalı. Ancak günümüzün hızlı, aktif yaşam koşullarında gözler daha bol oksijene gereksinim duyduğunda, lens kullanıcısının lenslerini çıkarabilme olanağı bulması her geçen gün daha da güçleşmekte. Araştırmalar, Avrupalı kontakt lens kullanıcılarının lenslerini günde ortalama 11 saat kadar kullandıklarını göstermekte. İtalya'da kontakt lens kullanıcılarının yüzde 80'inden fazlası lensler gözlerinde iken sıklıkla uyuduklarını veya şekerleme yaptıklarını belirtiyorlar. CIBA Vision Türkiye Pazarlama Müdürü Şebnem Çelebiler, O2OPTIX'in nefes alabilirliği sayesinde hastaların göz sağlıkları için ideal seçimi yaptıklarından emin olacaklarını, göz doktorlarının da hastalarına üstün görme keskinliği yanı sıra, farklı bir konfor ve kullanışlılık sunan, yüksek oksijen iletkenliğine sahip bir lensi uygulama olanağı bulacaklarını belirtiyor. Çelebiler, göz sağlığı konusunda endişe duyan lens kullanıcıları ve göz doktorları için O2OPTIX'ın, olağan yumuşak hidrojel kontakt lenslere yeni bir alternatif olduğunu belirtiyor ve ekliyor: "O2OPTIX?"ın devrim yaratan bir ürün olduğunu düşünüyoruz. Bu lens, özellikle lenslerini günde 8 saate kadar sürelerle kullanmak, gün içinde şekerleme yapmak veya ara sıra gece boyu kullanmak isteyen hastaların göz sağlıklarını korumalarına yardımcı olacaktır. 2004 Aralık başında ülkemizde lansmanı yapılan O2 Optix lensleri tek temel eğride (8.60 mm) ve -1.00 / -6.00 diyoptri aralığında kullanıma sunuldu. Ciba Vision, yüksek oksijen geçirgenliği sağlayan silikon hidrojel kontakt lens teknolojisinin sahibi. Bu teknoloji sayesinde, 30 geceye kadar sürekli gözde kalabilen NIGHT & DAY lenslerinin yanı sıra O2 OPTIX lansmanıyla Ciba Vision piyasada plazma yüzey kaplamalı iki silikon hidrojel lense sahip tek firma olacaktır."

Kontakt lenslerdeki bu gelişmelerin yanı sıra, artık lens bakım ürünleri de değişiyor. Yine Kasım 2004 başında ülkemizde piyasaya sunulan Solocare AQUA solüsyonu, silikon hidrojel lensler de dahil tüm yumuşak kontakt lenslerin temizliği, dezenfeksiyonu, nemlendirilmesi ve saklanmasında kullanılıyor. Zamanı kısıtlı olanlar için, 10 saniyelik hızlı bir ovalama ve 5 dakika solüsyonda bekletme ile Solocare AQUA solüsyonu lens kullanıcılarına lenslerinin hızlı ve etkili şekilde bakımını sağlıyor. Her kutu Solocare Aqua solüsyonu yine dünyada bir Ciba Vision ilki olarak, antibakteriyel lens kabını da bünyesinde kontakt lens kullanıcılarına sunuyor. Bu kombinasyon ile artık kullanıcılar lens kaplarında biriken mikroplardan da korunarak, göz sağlıklarını garanti altına alabiliyorlar.

Piyasadaki bir başka marka olan Bausch & Lomb'un PureVision lensleri de, geceleri hiç çıkartılmadan 30 güne kadar sürekli kullanılabiliyor. 150 yıllık bilgi birikimi ve deneyimiyle, kontakt lenste dünya lideri olan Bausch & Lomb tarafından geliştirilen ve "Nefes Alan Lens" olarak bilinen PureVision, lenslerinizle uyuyup, lenslerinizle uyanabilme imkanı veriyor. Gözlerin nefes almasını ve nemli kalmasını sağlayan, Bausch & Lomb?un geliştirdiği, patentli AerGel formülü ile üretilen PureVision lensleri, uykudayken bile gözlerin ihtiyacı olan doğal oksijen seviyesini sağlayabiliyor. Göz doktorunuzun önereceği süreye göre, 30 güne kadar hiç çıkartılmadan gözde kalabilen PureVision, lens kullanıcılarını, lenslerini her gece çıkartıp temizleme ve sabahları takma zahmetinden kurtarıyor.

Bunun yanı sıra Johnson&Johnson firması da gözlerinizi düşünmeye başladı. Güzelliği sağlıkla birleştiren ürünlerin lider markalarından biri olan firma yeni ürünü Acuvue Advance with Hydraclear kontakt lenslerini piyasaya sürdü. Bu yeni, sık değişim lensleri yüksek oksijen aktarılabilirliği ve gözleri nemlendirme özelliği ile kullanıcıların rahatlığını düşünüyor. Yeni ürün lenslerin yüzeyinde su tutarak kurumaya bağlı rahatsızlık hissini ortadan kaldırıyor ve ıslanabilir pürüzsüz yüzeyi ile kullanım kolaylığı sağlıyor. Yüksek oksijen aktarabilme özelliği ile gözlere günlük ihtiyacının üzerinde oksijen transfer edebilen Acuvue Advance with Hydraclear Lens gözlerin çok daha beyaz kalmasına olanak veriyor. Üstelik bu yeni lens temel eğri ölçüsü, çapı ve merkez kalınlığı nedeniyle lens kullanmakta zorlanan hastalara bile rahatlıkla uygulanabiliyor. Takıp çıkarması son derece rahat olduğu için gözlerde uzun süreli konfor sağlıyor.

Kontakt lens kullanırken makyaj

Lens kullanırken makyaj yapmak mümkün. Ancak lenslerin makyaj malzemesi ile kirlenmemesine özen göstermeniz şart.

Cildinizi temizlerken: Önce lenslerinizi çıkarın, sonra temizleme emülsiyonu veya göz makyajı temizleyicisini kullanın.

Gece kremi: Yatmadan önce lenslerinizi çıkardığınızda her zaman olduğu gibi gece kremi kullanabilirsiniz. Sabahları yüzünüzü ılık suyla yıkamalısınız. Eğer gözlerinizin etrafı yağdan arınmış olursa lenslerinize hiçbir şey olmaz.

Gündüz kremi: Likid krem yerine fazla akıcı olmayan bir krem kullanın. Gözlerinizin etrafına sürerken çok dikkatli olmaya özen gösterin. Bu bölgeye hiç krem sürülmemesinde yarar var.

Makyaj malzemesi: Lensleri daima göz makyajı yapmadan önce takın. Makyaj malzemesi seçerken yağlı olanlardan çok nemlendirici özellikte olanları tercih edin. Çünkü göz çevresine yağlı makyaj veya krem uygulandığı takdirde bunların göz kırpma hareketiyle gözün yakınına gelip lense bulaşma tehlikesi var. Bu lensinize zarar vermese de görüşünüzü bulandırır.

Ayrıca göz kapağının iç kenarında kullanılan makyaj malzemelerini kullanmayın. Çünkü bu gibi makyaj malzemeleri kontakt lens yüzeyini kirletip rahatsızlığa yol açabilir. Lensler gözünüzdeyken makyajınızı silmeniz mümkün. Bunu yaparken makyajın ya da makyaj temizleyici malzemenin lensinize değmemesine özen gösterin.

Maskara: Rimeli her zaman lenslerinizi taktıktan sonra uygulayın. Bir iki dakika kurumasını bekleyip sonra fırçalayınız. İçinde kirpik uzatmaya yarayan küçük katkı kıllar bulunan rimelleri kullanmayın, zira bu kıllar düşebilir ve lenslerinizi kirletebilir. Her gün rimel kullanmak istemiyorsanız kuaförünüze kirpiklerinizi boyatmanın mümkün olup olmadığını sorun. Unutmayın ki, rimel hiçbir zaman göz yaşı sıvısına bulaşmamalıdır.

Göz farı: Göz farının sıvı, krem ya da kompakt toz gibi birçok alternatifleri mevcuttur. Hepsinin kendine göre avantajları vardır. Sıvı ve krem olanlarının uygulanması kolaydır. Kompakt toz farlar için uygulayıcı mevcut olup, bununla farı sürerken önce nemlendirilmesi gerekir, ayrıca far göze aşırı miktarda sürülmemelidir.

Göz kalemi: Bu kullanmamanız gereken yegane makyaj malzemesidir. İçerdiği maddelerden dolayı lensinizin lekelenme tehlikesi vardır ve sürekli temizlemek lenslerinizin ömrünü azaltır.

Saç spreyi: Saçınızı lenslerinizi takmadan önce yapmanız en akıllıcası olur. Lenslerinizi takmış bulunuyorsanız sprey sıkmadan önce gözlerinizi kapatmayı unutmayın.

Kontakt lens nasıl alınmalıdır?

Öncelikle dikkat edilmesi gereken şey gözün bu araçlara uygun olup olmadığını öğrenmektir. Ardından kontakt lens kullanıldığı sürece sağlık hizmeti alınıp alınmayacağı da çok önemlidir.

A-Muayene: Öncelikle bir göz doktoru tarafından gözünüzde kontakt lens kullanmaya mani bir hastalık veya problem olup olmadığına bakılır, bunun yanında sonradan bir soruna neden olabilecek bir durum olup olmadığı da anlaşılır. Daha sonra yine göz doktoru tarafından kornea'nızın çapı ölçülerek gözünüze uyacak lens boyutları tespit edilir. Böylece biri ile konuşurken gözde oynayıp duran ve sizi komik duruma düşüren bir lens takmaktan kurtulursunuz. Veya iki saat sonra kornea ödemine bağlı bulanık görme ve bir kaç gün sonra gözünüzü kaybetme tehlikesinden de kurtulursunuz.

B- Deneme: Gözünüzde bir hastalık olup olmadığı kontrol edildikten sonra yine bir göz doktoru tarafından sürekli kontrol edilen deneme lensleri ile lensin gözünüzde nasıl durduğunu deneyebilirsiniz.

C- Kontakt lensin alınması: Satın aldığınız lensin mutlaka kutusuna ve etiketine bakın. Markası ve üzerinde hologram yani bandrol olmayan lensleri almayın. Çünkü size aynı lens yanıltıcı bilgilerle satılabilir. Aynı lensi size üç aylık diye kırkbeş milyona, yanınızdaki arkadaşınıza altı aylık diye altmış milyona satabilirler.

Kontakt lens fiyatları lensin ömrüne göre değil markasına göre belirlenir. Yani Bausch & Lomb veya Freshlook gibi. Siz farkında olmadan Freshlook renkli kontakt lensi bir aylık diyenden 40 milyona almazken size üç aylıktır diyenlerden 50 milyona alıverirsiniz. Bu konuda uzak doğudan gelen ve bohçacılar tarafından optikçilere dağıtılan lenslere de dikkat etmelisiniz. Onların üzerinde bandrol olmaz.

D- Kontakt lensin kullanılması: Kontakt lens kullanırken en önemli nokta temizliktir. Unutmayın ki, kontakt lens, temiz bir ortamda; temiz bir elle; temiz bir göze takılmalıdır. Bu saydığımız aşamalardan birinde bir mikrop olması ciddi bir hastalığa neden olabilir. Lensinizi çıkardıktan sonra kendi kutusuna anlatıldığı gibi yerleştirip size tavsiye edilen solüsyonda bekletin. Ve önemli bir nokta, kontakt lens solüsyonları bütün mikropları öldürebilen ilaçlar değildir. Ancak temiz bir gözden çıkarılan temiz bir lensi temiz bir ortamda koruyabilir ve bazı mikropları öldürebilirler. Kirli bir elle bulaşan bir mikrobu öldürmeyebilirler.

E- Takip ve kontrol: Lensinizi aldıktan sonra bunun sorunsuz ve sağlıklı kullanılabilmesi ancak bir göz doktoru tarafından düzenli muayene ve kontrol ile mümkündür. İlk kez kullanıyorsanız mutlaka bir gün sonra ve on beş gün sonra kontrole gitmelisiniz. Daha önce de kullanmış iseniz anormal bir problem olduğunda derhal bir göz doktoruna başvurmalısınız.

Elle
Yayın tarihi: 03.10.2005
3287
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.