Sağlık

Kireçlenmeyi önlemek için zayıflayın

Kireçlenmeyi önlemek için zayıflayın

Özellikle vücutta yük taşıyan eklemlerde oluşan kireçlenme, kişilerin yaşam kaltesini olumsuz etkiliyor.

Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi 3'üncü Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği Şefi Doç. Dr. Murat Bozkurt, kireçlenmelerin önlenebilmesi için kilo kontrolünün ve egzersizin şart olduğunu bildirdi.

Özellikle eklemleri vuruyor
Murat Bozkurt, kireçlenmelerin özellikle vücutta yük taşıyan eklemlerde önemli bir problem olduğunu belirterek, bu durumun, günlük hayat aktivitesini yavaşlattığını kaydetti.

Hastaların sıklıkla "lifteki kireçlenmeler nedeniyle doktora başvurduklarını ifade eden Bozkurt, kireçlenmelerin travmatik (menisküs yırtılması, bağ yırtılması gibi) ya da kiloya bağlı olarak ortaya çıktığına işaret etti.

"Karıncalanma kireçlenme belirtisi olabilir"
Bu nedenle Öncelikle fazla kilolarınızdan kurtulun önerisinde bulunan Bozkurt, bunun doktor kontrolünde yapılmasının daha sağlıklı olacağını bildirdi.

Bozkurt diz, bel ve boyun ağrısı çeken vatandaşların, şikayetin başlangıç aşamasında bir doktora başvurmaları gerektiğine işaret ederken, erken tanının şikayetlerin giderilebilmesi için önemli olduğunu bildirdi.

Bozkurt, kireçlenmenin azaltılması için son dönemlerde kıkırdak yapısını kuvvetlendiren ilaçlar, tabanlıklar kullanılabildiğini, hastanın yumuşak dokularında sorun varsa ameliyat gerektiğini, en son aşamada ise diz protezleri derken, kireçlenmenin kuvvet kaybı, karıncalanma ve hissizlik ile kendini belli ettiğini söyledi.
Yayın tarihi: 18.07.2007
728
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.