Sağlık

Keneler kışın da tehlikeli

Keneler kışın da tehlikeli

Keneler havaların soğuması sonucu çevrede tehlike olmaktan çıkmış olarak görülebilir, ama barınaklardaki ya da meralardaki hayvanlar üzerinde kış keneleri bulunabilir.

Güncellenme tarihi:
Kış keneleri Erciyes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Parazitoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Abdullah İnci, kenelerin havaların soğuması sonucu çevrede tehlike olmaktan çıkmış olarak görülebileceğini ancak, barınaklardaki ya da meralardaki hayvanlar üzerinde kış keneleri bulunabileceğini söyledi. Prof. Dr. İnci, otlaklarda, piknik alanlarında, tarlalarda, parklarda bulunan kenelerin, havaların soğumasıyla birlikte kış uykusuna yattıklarını hatırlattı. Kenelerin, havaların yeniden ısınmaya başlayacağı bahar aylarına kadar bu bölgelerde tehlike oluşturmadıklarını ifade eden İnci, şöyle devam etti: "Keneler havaların soğuması sonucu çevrede tehlike olmaktan çıkmış olarak görülebilir, ama barınaklardaki ya da meralardaki hayvanlar üzerinde kış keneleri bulunabilir. Eğer kene hayvanın vücuduna tutunmuşsa çevre ısısını engel olmaktan çıkarıyor ve doyana kadar kan emmeye devam edebiliyor. Eğer hayvana tutunmamışsa, çevre ısısı da düşmüşse kış uykusuna yatıyor. Bunun için de toprakta ya da barınaklarda gizlenecekleri yerlere çekiliyorlar ve kışı burada geçiriyorlar." Kene ile ilgili merak ettikleriniz
Yayın tarihi: 27.11.2008
1799
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.