Sağlık

Kemoterapide kısırlaşmaya son

Kemoterapide kısırlaşmaya son

İngiltere`de kanser tedavisi yüzünden kısırlaşma olasılığı bulunan erkeklerin yeniden baba olmalarına olanak sağlayan teknik geliştirildi.

Kemoterapi öncesinde hastanın testislerinden alınan hücreler sıvı haldeki nitrojende dondurularak saklandı ve Manchester`daki Christie Hastanesi doktorları, sperm üretici hücre oranını laboratuvar koşullarında çoğalttıkları hücreleri, iki yıl sonra kanser tedavisininsonunda hastaya yeniden nakletti.

Adının açıklanmasını istemeyen hastanın, aynı durumdaki 14 hastadan biri olduğu, bunlardan yedisine hücreleri yeniden nakledilirken, sadece söz konusu kişinin yeniden sperm üretmeye başladığı belirtildi.

Kanser tedavisinden sonra hiçbir müdahaleye gerek olmaksızın kendiliğinden sperm üretmeye başlayan erkeklerin oranı yüzde 5 olarak biliniyor. Belli testler yapılmadan, hastanın müdahale sonucu mu yoksakendiliğinden mi yeniden sperm üretmeye başladığını anlamanın kolay olmadığını belirten doktorlar, sonuçları "umut verici" olarak değerlendirirken, "Ancak bu, araştırmaların sonu değil. Zira bu hastada bizim müdahalemiz sonucu mu, yoksa doğanın kendisine tanıdığı şans sonucu mu doğurganlık başladığını bilmiyoruz. Yaptığımız iş, dahaönce hayvanlarda başarıya ulaşmış yöntemin pekala insanlarda da uygulanabileceğini göstermesi açısından bile önemli" dediler.

Doktorlar aynı sonucun birkaç hastada daha alınmasının başarılması halinde, sonuca kendi müdahalelerin yol açtığına inanmalarının daha kolay olabileceğini söylediler.

Bu yöntemin başarısının kanıtlanması halinde, bazı doğuştan kısır kişilere babalarından testis hücresi nakledilmesi yoluyla sorunun aşılmasında da kullanılabileceği belirtiliyor. Ancak doktorlar, vücudun bu yabancı hücreleri reddetmesi olasılığının yüksek olacağına işaret ediyor.
Yayın tarihi: 07.03.2002
704
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.