Sağlık

Kalp hastalığı cinselliğe engel değil

Kalp hastalığı cinselliğe engel değil

Kalp hastalarının birçoğunda cinsel aktivitelere yeniden başlandığında, kalp krizi geçirilebileceği ya da hastanın aniden ölebileceği yanlış inancı yaygın.

Oysa kalp hastalığı, cinsel yaşamın bittiği anlamına gelmiyor.

Kalp krizi ameliyatı geçiren veya tanı alanlar neden cinsellikten endişe duyuyorlar?

Kişinin cinsel performansının azalmış olabileceğine dair duyduğu endişe ve hastalığının getirdiği genel depresyon hali, cinsel ilgi ve kapasitesinin azalmasına yol açmış olabilir. Depresyon kalp hastalarında sık görülür. Üç ay içerisinde düzelir.

Sorunun üstesinden nasıl gelinir?

Sorunun en etkili çözümlerinden biri hastanın doktoru tarafından cesaretlendirilmesi. Hastanın cinsel yaşama geri dönebilecek kapasitesi olup olmadığını saptamak amacıyla bazı testlere başvurabilirler.

Cinsel yaşamı aksatan tek neden korku mu?

Kalp hastalıklarına sıklıkla eşlik eden damar problemleri erkek hastalarda penisin sertleşmesini güçleştirebilir. Kalp hastalıklarında sık rastlanan göğüs ağrısı, nefes darlığı, çarpıntı yakınmaları genellikle tehlikeli sonuçlar yaratmasa da cinsel aktiviteyi kesintiye uğratabilir. İlişki esnasında göğüs ağrısı olan hastalara ilişkiden 5-15 dakika önce dil-altı nitrat tablet ya da sprey önerilebiliyor. Kalp hastalarına verilen bazı ilaçlar cinsel yaşamı etkiliyorsa, doktor alternatif ilaçları önerebilir.

Kalp krizi geçirenler ne zaman cinsel yaşama geri dönebilirler?

Kalp krizi geçiren hastanın, kalbi krizin hemen sonrasında cinsel ilişkiye tahammül etmeye uygun değil. Pek çok hastada yeniden cinsel yaşama başlamak için 2-4 haftalık bir süreye ihtiyaçları var. Cinsel ilişkinin hangi pozisyonda yapıldığının önemi yok.

Kalp hastasına cinsel aktivitesiyle ilgili önerileriniz nedir?

- Sinirli ya da stres altında olduğunuz bir durumda cinsel aktiviteye başlamayın.

- Karnınız çok toksa cinsel ilişki için 1-3 saat bekleyin.

- Rahat, ilişkinin kesintiye uğramayacağı bir yer seçin.

Kaynak: Hürriyet / Mesude Erşan
Yayın tarihi: 25.05.2005
708
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.