Sağlık

Kalbiniz için altın öneriler

Kalbiniz için altın öneriler

Antalya'da düzenlenen 23. Ulusal Kardiyoloji Kongresi'nde 3 binin üzerinde uzman, kalp hastalıklarını en aza indirmek için buluştu.

23. Ulusal Kardiyoloji Kongresi'nde koroner kalp hastalığında Türkiye'nin ülke sıralamasında en başta gelen ülkelerden biri olduğu vurgulandı.

Tanınmış kardiyoloji uzmanları katıldı
19-23 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilen; yurt dışından ve yurt içinden tanınmış kardiyoloji uzmanlarının katıldığı kongreyi Türk Kardiyoloji Derneği (TKD) düzenledi. Görüntülü enteraktif eğitim programlarının yanı sıra birçok eğitim programı ve oturumun düzenlendiği kongrede kalp hastalıklarına dair bütün konular tartışıldı.

Bu öneriler kalbiniz için
Tüm dünyada en çok hayat kaybına neden olan kalp hastalıklarından korunmak o kadar da zor değil. Alınabilecek küçük önlemlerle hastalık riskini en aza indirmek mümkün. TKD Genel Başkanı Prof. Dr. Çetin Erol devam eden kongrede kalp sağlığı için altın önerilerde bulundu. Çocukluktan başlayarak sağlıklı yemek alışkanlığının edinilmesinin önemi vurgulayan Erol, "Şu uyarılar dikkate alınırsa kalp hastalığına yakalanma riski en aza iner" dedi.

• İdeal kilonuzu koruyun. Hayvani yağlardan uzak durun, sebze ve meyve ağırlıklı beslenin.

• Fastfood tarzı yemekten kaçının.

• Her yere arabayla gitme alışkanlığından vazgeçin, asansör kullanmamaya özen gösterin. Hareketsiz bir yaşam biçimine son verip egzersiz yapın.

• Haftada sadece 150 dakikalık tempolu bir yürüyüşle hastalık riskini %25 azaltabilirsiniz.

• Sigaradan kesinlikle uzak durun.

• Alkol kullanmamaya özen gösterin.

• Yılda bir defa kan şekerinizi, kolesterolünüzü ve kan basıncınızı ölçtürün.

Sağlık bakanlığı'na çağrı
Kongrede, stent kullanımının mutlaka kontrol altına alınması gerektiğini belirten Prof. Dr. Ömer Kozan da, Sağlık Bakanlığı'na çağrıda bulundu. Prof. Dr. Kozan, "Sağlık Bakanlığı, ilaç ruhsatlandırması gibi, insanların damarının içine koyulan stentleri mutlaka ruhsatlandırmalı. 'Şunlar kullanılabilir' diye mutlaka belirtilmeli" dedi.
Yayın tarihi: 24.10.2007
757
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.