Sağlık

Kadınların peşini bırakmayan hastalık!

Kadınların peşini bırakmayan hastalık!

Beslenme ve Diyet Uzmanı Dr. Yasemin Bradley, kadınların en büyük sorunlarının başında gelen menopoz döneminde ortaya çıkan kemik erimesinden (Osteoropoz) kurtulmak için kalsiyum oranı yüksek su içilmesini önerdi.

Güçlü kemiklere sahip olmak için 35 yaşından sonra günde 1000 mg. kalsiyum alınması gerektiğini vurgulayan Beslenme ve Diyet Uzmanı Dr. Yasemin Bradley, bu ihtiyacın süt, balık, koyu yapraklı sebzelerin yanı sıra kalsiyum oranı yüksek sulardan da alınabileceğini belirtti.

Kalsiyumdan zengin doğal mineralli su içmenin, günlük kalsiyum ihtiyacını karşılamada yardımcı olduğunu söyleyen Dr. Bradley, " Üstelik suyun kalorisi de yok!" dedi.

Kalsiyum ihtiyacının arttığı dönemleri, ergenlik, hamilelik ve menopoz olarak sıralayan Dr. Bradley, bu dönemi yaşayan kişilerin kalsiyum oranı yüksek su içmeye daha çok özen göstermesini de istedi.

Kadınların en sorunlu ancak en doğal dönemini menopoz olarak niteleyen Dr. Bradley, şu bilgileri verdi:

Kemik erimesinin en yoğun olarak hissedildiği menopoz döneminde bir yandan ateş basmaları, öte yandan uyku bozuklukları ortaya çıkabilir. Östrojen eksikliğine bağlı idrar yapmakta zorlanma, yanma, kaşıntı, cinsel isteksizlik, disparaniya denilen cinsel ilişkilerde zorlanma ve ağrı görülmektedir.

Östrojen eksikliğine bağlı olarak menopoza girmiş kadınlarda kalp krizi geçirme riskinin 5 kat daha fazla arttığı bilinmektedir. Bu durumun östrojen eksikliğine bağlı kolesterol, lipo proteinler, düşük ve yüksek dansiteli lipo proteinlerin dengesinin bozulmasına bağlanmaktadır.

Bir kadının ortalama menopoza girme yaşı 49.3 ±5 olarak kabul edilmektedir. Türkiye'de ortalama menopoz yaşı 47, ABD'de 51'dir. Menopozun sonucunda ortaya çıkan osteoporoz ise hastayı artan kırık riskine maruz bırakacak düzeyde kemik kütlesinde azalma ve kemik mikro yapısında bozulmayla ortaya çıkan bir iskelet bozukluğudur. Kemik gücü, kemik yoğunluğu ve kemik kalitesinin bileşimini yansıtır. Osteoporoz halk arasında kemik erimesi olarak bilinir.

Osteoporozdan korunmak için ne yapmak gerekir? Devamını okuyun....

Yayın tarihi: 21.09.2011
3230
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.