Sağlık

Kadınların genel sorunu idrar yolu enfeksiyonu

Kadınların genel sorunu idrar yolu enfeksiyonu

Yaz aylarında artan idrar yolları enfeksiyonları nasıl oluşur,belirtileri nasıl ortaya çıkar ve korunma yolları nelerdir? Prof.Dr. Bülent Tıraş sizler için açıkladı...

Güncellenme tarihi:

İdrar yolu enfeksiyonu kapmış kişilerin büyük bir çoğunluğunun diyabet hastası olması oldukça dikkat çekici bir unsurdur. Bu nedenle idrar yolları enfeksiyonu kapmış olan kişilerde ilk yapılması gereken diyabet hastası olup olmadığına karar vermektir. Kan tahlili yapılarak kan şekerinde bir sıkıntı olup olmadığı denetlenmelidir. İdrar yollarında enfeksiyon olması durumu belirli komplikasyonlarla kendini gösterir. En sık karşılaşılan belirtilerden biri idrarda kan görülmesidir. İdrarda kan görülmesi halinde hastanın en kısa sürede bir doktora görünmesi gerekir. İdrar yolları enfeksiyonu idrarın kanlı çıkmasına neden olur.Ancak bundan daha önemli durumların da habercisi olabilir. O yüzden idrarda kan görülmesi halinde doktora gitmek asla ihmal edilmemelidir. Bunun yanısıra sık sık tuvalete gitme ihtiyacı hissetmek de idrar yolları enfeksiyonlarının bir belirtisidir. İdrarın renginde belirgin bir bulanıklık ve rahatsız edici derecede kötü bir koku varsa, bu da yine idrar yolları enfeksiyonunun belirgin bir etkisidir.

Yayın tarihi: 09.07.2013
7547
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.