Sağlık

Kadınlar uykusuzluktan çok çekiyor

Kadınlar uykusuzluktan çok çekiyor

Türkiye'de en çok kadınların uykusuzluktan şikayetçi olduğunu biliyor muydunuz?

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Barış Baklan, soruları yanıtlarken, ''Uyku beynin işidir. Uykusuzluğun içinden ikincil nedenler çıkarıyoruz'' dedi.

En fazla rastlanan uykusuzluk sebebinin, tedavi edilmemiş, açığa çıkmamış depresyon, anksiyete ve çatışmalar olduğunu ifade eden Prof. Dr. Baklan, bunun yanında demir eksikliği anemisi, B12 vitamini düşüklüğü, dopamin eksikliğiyle çalışma ve çevresel koşullar gibi birçok nedenin bu hastalığa yol açtığını belirtti.

Prof. Dr. Baklan, Türkiye'de uykusuzluk şikayetiyle başvuran hastaların yüzde 80'ini kadınların oluşturduğunu belirterek, şu bilgileri verdi:

''Türk kadınlarındaki uykusuzluk sorunu, daha çok organik nedenlerden kaynaklanıyor. Bunun altında da genellikle erkeğe göre daha kötü beslenmesi nedeniyle demir eksikliği anemisi yatıyor. Türk kadınında demir eksikliği anemisi çoktur. Bu, uykuyu rahatsız eden bir durumdur.''

Bazı insanlara günde 4 saat, bazılarına da 12 saat uykunun yeterli geldiğini belirten Prof. Dr. Baklan, gece bir seferde uyunan uykunun çok sağlıklı olduğunu sözlerine ekledi.
Yayın tarihi: 09.01.2007
747
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.