Sağlık

İyi uykunun da rengi var

İyi uykunun da rengi var

Mavi, yeşil ve morun tonları, uykusuzluktan şikayet edenlerin yardımına koşuyor.

Yatak odanızın duvarlarının, çamaşırlarınızın ya da panjurların rengini yeşil, mavi veya mor tonlarına değiştirerek özlemini çektiğiniz deliksiz uykuya kavuşabilirsiniz. Yatak odası duvarlarının veya çamaşırlarınızın renginin iyi bir uykunun anahtarı olduğunu biliyor musunuz? Uzmanlara göre yeşil, mavi ve mor tonları, iyi ve derin bir uykuya götüren önemli bir adım. Odanızın, çarşaflarınızın veya pijamalarınızın rengini değiştiremiyorsanız dahi, gece lambanızın üzerine bu tonlarda bir örtü örterek ihtiyacınız olan ışığı elde edebilirsiniz.

Newton'un meşhur renk çarkından ilham alan kromoterapi, yani renklerle tedavi, uykusuzluk sorununa da çözüm getiriyor. Uykuya dalma ve deliksiz uyuma problemi yaşayanlar için belli renkler, gece boyunca rahatlamayı ve dinlenmeyi olanaklı kılıyor.

Kromoterapinin gelip geçici bir moda olarak algılandığını kaydeden uzmanlar, renklerin öneminin ve etkisinin azımsanmaması gerektiğini belirtiyor. Bu alandaki çalışmaların son yıllarda arttığına değinilirken, renklerin insan üzerinde yarattığı etki iki boyutlu olarak ele alınıyor. Ruh durumu üzerinde yarattığı etkiyle psikolojik bir boyutu olan renkler, aynı zamanda sahip oldukları farklı dalga boylarıyla fizyolojik bir etki de yaratıyor. Kromoterapi, ışık ve renklerin bu farklı özellikleri göz önünde bulundurarak tedavi olanağı sağlıyor.

Uykusuzluktan değil, tam aksine fazla uyumaktan şikayetçi olanlar içinse portakal rengi imdada yetişiyor. Ancak bu renk, akut ateşlenmesi olanlarla hiperaktiflere önerilmiyor.
Yayın tarihi: 12.09.2001
490
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.