Sağlık

İşsizliğin ruh hali

İşsizliğin ruh hali

İşsiz kalan kişi, şok, öfke, inkar, depresyon, gerçekleri kabullenme, olanakları keşfetme ve plan yapma evrelerinden en çok depresyon evresinde sıkıntı yaşıyor.

Türkiye İş Kurumu'nun Meslek Danışma Merkezi kaynaklarından derlenen bilgilere göre, işsizliğin yol açtığı ruh hali birbirini tamamlayan 7 ayrı evreden oluşuyor. İşine kendi isteği dışında son verilen kişi, ilk önce beklemediği bu gelişme nedeniyle bir şok ve şaşkınlık evresine giriyor. Ardından, iş yerindeki çalışanlara ve o mesleğe karşı öfke duyulurken, kişi ''Bana oyun oynandı, haksızlık yapıldı ve iş arkadaşlarım buna neden oldu'' diye düşünmeye başlıyor.


BU İŞ ZATEN BANA GÖRE DEĞİLDİ!

Bu durumun neden başkasının değil de kendisinin başına geldiğini sorgulayan işsiz, kısa bir süre sonra ''inkar'' olarak adlandırılan yeni bir döneme girerek ''zaten bu iş bana göre değildi, ben de ayrılmayı düşünüyordum'' diyerek bir savunma mekanizması geliştiriyor. Ortalama 3 hafta süren bu durumdan sonra işsiz, maddi sıkıntılar, boş zaman ve çevresinden gelen ''Neden işini kaybettin?'' gibi sorulardan sonra sıkıntılı bir döneme, depresyona giriyor.


En fazla sıkıntıyı bu dönemde yaşayan işsizin, ailesinden, çevresinden ve yaşanan sıkıntının ağırlığına göre bir uzmandan yardım görme ihtiyacı doğuyor. Bu evreyi yalnız yaşamak zorunda kalan ve yardım göremeyen kişiler, işsizlik travmasına girerek, intihara kadar gidebilen sıkıntılı ve tehlikeli bir sürece başlıyorlar.

Özellikle bu dönem uzadığında psikolojik yardım kaçınılmaz oluyor. Yetkililer, işsizlik sıkıntısının Türkiye şartlarında yardımsız atlatılmasının zor olduğunu belirterek, bu durumda olan kişilerin hayattan ümitlerini kesmeden kendilerine başvurmaları gerektiğini dilegetirdiler.


GERÇEKLERİ KABULLENME

Etkili bir danışmanlık hizmeti alan işsiz, tekrar iş bulabileceğine yeni bir alanda istihdam edilebileceğine inandığı zaman''Gerçekleri kabullenme'' evresine girerek, ''Her şeye yeniden başlamalıyım. Dünyanın sonu değil, belki de daha iyi bir iş bulabilirim'' diye düşünerek, mevcut durumu mantıklı bir şekilde kabulleniyor.

Bundan sonra gelen ''olanakları keşfetme'' sürecinde özgeçmiş hazırlama, kendini tanıma, iş imkalarını gözden geçirme yardımı alan kişi, ''Planlama'' evresiyle hedeflerini belirleyerek, iş başvurusundabulunabiliyor.
Yayın tarihi: 20.04.2002
563
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.