Sağlık

İlle de erkek diyetisyen

İlle de erkek diyetisyen

Kadınların erkek diyetisyenle daha kolay zayıflaması psikolojik olarak görülüyor.

Kadınların zayıflamak için erkek diyetisyenleri tercih ettikleri ve erkek diyetisyen ile daha başarılı sonuç aldıkları öne sürüldü.

Erciyes Üniversitesi'nde görev yapan Doç. Dr. Neriman İnanç, kadınların birbirini anlamalarının başarıya götüreceği düşüncesi ile iş başvurularında bayan diyetisyen tercih edildiğini ancak karşı cinsle yapılan eğitim ve uygulamaların daha başarılı olabileceğinin gözlemlendiğini söyledi.

Zayıflamak isteyen kadınların erkek diyetisyenlerle daha başarılı sonuçlar aldığına da değinen İnanç, "kadınların erkek diyetisyenlerle daha kolay zayıflamasını psikolojik olarak görüyorum" dedi.

Erkek diyetisyenlerin tercih edilmesi ve iş alanlarının artmasıyla erkeklerin diyetisyenliğe yönelmeye başladığını belirten Doç. Dr. Neriman İnanç, 1998 yılında kurulan Erciyes Üniversitesi'nden bugüne kadar 15 erkek diyetisyen mezun ettiklerini açıkladı.

Doç. Dr. İnanç, ilk defa 1961 yılında ILO (International Labour Organisation) tarafından meslek sınıfına alınan diyetisyenliğin Türkiye'deki tarihinin Hacettepe Üniversitesi ile başladığını da anımsattı.

İnanç, "1962'de kurulan Hacettepe Üniversitesi'ndeki bölüme sadece kız öğrenci alınmış, 1975 yılından itibaren erkek öğrenci de alınmaya başlamıştır. Hala Başkent ve Erciyes Üniversitesi de kız ve erkek öğrenci alarak eğitimlerini sürdürüyor" dedi.
Yayın tarihi: 21.12.2005
1179
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.