Sağlık

HPV aşısı artık ABD'de koruyucu aşı!

HPV aşısı artık ABD'de koruyucu aşı!

Her gün 10 kadının hayatını kaybettiği Rahim Ağzı Kanserine karşı verilen mücadelede önemli bir ilerleme kaydedildi: HPV Aşısı ABD'de koruyucu aşı kapsamına alınıyor.

ABD Hastalıkları Önleme Merkezi Danışma Kurulu, MSD İlaçları'nın yeni rahim ağzı kanseri aşısının, 11–26 yaş arasındaki bayanlarda koruyucu aşı kapsamında kullanılmasını oybirliği ile kabul etti.

ABD Hastalıkları Önleme Merkezi'ne bağlı "Aşı Uygulamaları Danışma Komitesi", MSD'nin HPV Aşısı'nın 11–26 yaş arasındaki bayanlar üzerinde, bu virüsün neden olduğu rahim ağzı kanserini, düşük dereceli lezyonları ve genital siğilleri önlemek amacıyla kullanılmasını oybirliğiyle tavsiye ettiğini açıkladı. ABD Aşı Uygulamaları Danışma Komitesi, HPV aşısının "Çocuklar için Aşılar" programına eklenmesi yönünde oy kullandı. Böylece, ABD'deki milyonlarca çocuğun aşıya sorunsuz erişimi sağlanmış olacak.

Komite, aşının 11–12 yaşlarındaki kız çocukları ile daha önce aşılanmamış olan 13–26 yaş arasındaki kadınlara yapılmasını önerdi. Komite ayrıca hekimlerinin uygun görmesi halinde aşının, 9–10 yaşındaki kızlara da uygulanabileceğini açıkladı. Aşı Uygulamaları Danışma Komitesi, aşılanma öncesinde Pap ve HPV taramasına gerek olmadığını bildirdi. Kadınların şu anda ya da daha önce anormal bir Pap testi sonucu, pozitif HPV testi sonucu ya da genital siğilleri olup olmadığına bakılmaksızın aşının kullanabileceğini belirtti.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), 9–26 yaş grubundaki kızlarda ve kadınlarda kullanılması planlanan ve ABD'de HPV tip 16 ve 18 ile ilişkili rahim ağzı kanserinin önlenmesine yönelik tek aşı olan MSD'nin yeni rahim ağzı kanser aşısına 8 Haziran 2006 tarihinde onay vermişti. Aşı, kullanıma hazır, üç doz, kas içine uygulanıyor. FDA, MSD'nin aşısının HPV tip 6 ve 11'in neden olduğu genital siğillerin ve düşük dereceli servikal lezyonların önlenmesi amacıyla kullanılmasını da onayladı.

ABD'de her yıl 10 bin kadına rahim ağzı kanseri teşhisi konmakta ve her gün ortalama 10 kadın bu hastalık nedeniyle hayatını kaybetmektedir.

MSD, yeni aşının özellikle HPV tip 6, 11, 16 ve 18 ile ilişkili klinik hastalıkları önlemek için tasarlandığını ve ABD Aşı Uygulamaları Danışma Komitesi'nin tavsiyesinin, aşının bu amacı gerçekleştirmesinde etkili olacağını söyledi.

Rahim ağzı kanser aşısı, "Çocuklar için aşılar" programına ekleniyor!

ABD Aşı Uygulamaları Danışma Komitesi, HPV aşısının "Çocuklar için aşılar" programına eklenmesi yönünde oy kullandı; böylece, ABD'deki milyonlarca çocuğun aşıya sorunsuz erişimi sağlanmış olacak.

Rahim ağzı kanser aşısının dünya ve Türkiye piyasalarında bulunabilirliği

Rahim ağzı kanser aşısı, 1 Haziran 2006'da Meksika'da onaylandı; 9 Haziran 2006'da ABD'de onaylanmasının ardından, aşı Avustralya'da da onaylandı. Rahim ağzı kanseri aşısının ruhsat başvuruları, şu anda Türkiye de dahil olmak üzere çeşitli ülkelerin ruhsatlandırma kurumlarınca değerlendirilmektedir. Türkiye'de her yıl binlerce kadına rahim ağzı kanseri teşhisi konduğu tahmin edilmektedir. Türk kadınlarının sadece çok küçük bir bölümü her yıl jinekolojik muayeneden geçmekte; bu da kanser teşhislerinin ve diğer teşhislerin gecikmesine ve erken ölümlere yol açmaktadır.

HPV hastalıkları hakkında

Rahim ağzı kanseri, tüm dünyada kanserden kaynaklanan kadın ölümlerinin nedenleri arasında ikinci en yaygın sebeptir ve her yıl yaklaşık yarım milyon yeni teşhis ve 240.000 ölümle sonuçlanmaktadır. Ayrıca, düşük riskli bazı HPV türleri, genital siğillere ve anormal Pap sonuçlarına neden olmaktadır. Dünya çapında yaklaşık 32 milyon genital siğil vakası görülmektedir.

Merck & Co., Inc. Hakkında

Birçok ülkede Merck Sharp & Dohme olarak faaliyet gösteren Merck & Co., Inc., insan ve hayvan sağlığını iyileştirmek amacıyla doğrudan ve ortaklıkları aracılığıyla geniş bir yelpazedeki yenilikçi ürünler keşfeden, geliştiren, üreten ve pazarlayan, araştırmaya dayalı önde gelen ilaç firmasıdır. (www.msd-turkey.com)
Yayın tarihi: 27.07.2006
980
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.