Sağlık

Hormon tedavisi, her menopozluya yaramıyor

Hormon tedavisi, her menopozluya yaramıyor

Amerika'da yapılan bir araştırmaya göre, menopoz sonrasında uygulanan hormon tedavisi, bazı kadınlarda enerji kaybına ve yaşam kalitesinin düşmesine yol açıyor.

Amerikan Tıp Derneği'nin dergisinde yayınlanan araştırmada, alınan hormonların kadının kendini daha da kötü hissetmesine yol açabildiği, ayrıca östrojen hormonunun kalp hastalığı riskini düşürdüğüne ilişkin bir bulguya rastlanmadığı belirtildi. ABD'de menopozdaki kadınların yaklaşık üçte birine, ateş basması ve kemik erimesini önlemek için hormon terapisi uygulanıyor. Ancak bazı hekimler, daha sağlıklı bir cilt ve kalp için de hormon öneriyor.

Ancak kardiyologlar bir süredir kadınlara kalp hastalığı riskine karşı östrojen almamalarını tavsiye ediyor. Östrojen hormonunun kadınlarda kalp krizi ve felç riskini azaltıp azaltmadığını belirlemek üzere yapılan üç yıllık bir araştırmada, hormonun önemli bir etken olmadığı tespit edildi. Kalp hastalığı bulunan 2.763 kadın üzerinde yapılan araştırmada bir gruba hormon, bir gruba da plasebo verildi. Ancak üç yılın sonunda iki grubun sağlık durumu arasında hiçbir fark bulunmadığı tespit edildi.
Yayın tarihi: 08.02.2002
828
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.