Sağlık

Hayvanlar ruh sağlığınızı koruyor

Hayvanlar ruh sağlığınızı koruyor

Uzmanlara göre, köpek ve kedi başta olmak üzere, atlar, kuşlar, balıklar ve hatta kaplan, ayı gibi hayvanlarla olan sevgi iletişimi, insanların psikolojik sorunlarının tedavisine olumu katkılar sağlıyor.

Psikolog Alanur Özalp, çeşitli araştırmaların hayvan sevgisinin insan yaşamı üzerindeki olumlu etkilerini ortaya çıkardığını bildirdi. Hayvan sevgisinin insan yaşamını güzelleştirdiğini, mutlu kıldığını, huzur, rahatlık ve kendine güven duygusu verdiğini dile getiren Özalp, hayvan sevgisi üzerine yapılan çalışma sonuçlarını şöyle anlattı:

Köpek: İnsanları ruhsal açıdan en çok tedavi edici özelliğe sahip hayvan köpektir. Dostluk, güvende olma hissi, şefkat, sadakat ve dürüstlük hissi veriyor. Kişinin dokunma duygusuna hitap ediyor. Kişi, dokununca rahatlıyor, güven duyuyor ve vücut sıcaklığını hissediyor.

Kedi sevgisi: Köpekte olduğu gibi kedi de dokunma duygusuna hitap ediyor. Rahatlatıcı bir özelliği var. Sevgiye cevap vermesi, bakışıyla, mırmırıyla, kuyruğuyla, dokunuşuyla, yumuşak tüyleriyle 'Ben senin yanındayım. Sana destek oluyorum' demesi çok önemli. Güven ve mutluluk veriyor.

At: İnsanları psikolojik açıdan rahatlatan hayvanlar sıralamasında at üçüncü sırada yer alıyor. Vücut teması ve sıcaklığı var. Atlar, insanlardaki negatif enerjiyi alıyor. Estetik olarak da güzel bir hayvan. Zeka özürlü çocuklarla çalışanlar, bu çocukların eğitiminde hayvanları kullanıyor. Atın küçükleri bu konuda kullanılıyor. Çocukların komutlarını dinliyor ve onların istediklerini yapıyor. Dokunma, vücut sıcaklığını hissetme özellikle otistik çocukları çok rahatlatıyor.

Yunus: Çocukların iyileşme sürecini hızlandırıyor. Öğrenmelerinde büyük yol oynuyor. Hiç öğrenemeyen çocuklarda dahi olumlu sonuçlar veriyor. Spastik çocuklarda bu konuda çok başarılı sonuçlar var.

Kuş: Papağan, muabbet kuşu, kanarya gibi kuşların belli eğitimlerle sevgi ilişkilerini göstermesi sağlanabiliyor. Sahibinin elinden yemek yiyor, omuzuna konuyor vb. Bu da insanları mutlu kılıyor. Çünkü kuşların bu davranışları kişinin zekasını, sabrını, yeteneğini kendi kendine ispat etmesini sağlıyor.

Balık: Bu hayvanlar her ne kadar duygusunu, sevgisini direkt olarak gösteremiyor olsalar da estetik güzelliği insanı göz ve ruhsal açıdan rahatlatıyor.

Tropikal hayvanlar: Çok güçlü bir hayvanı, ölümcül gücü olan bir hayvanı kendi komutunuzun altına sokmuş oluyorsunuz. Siz olmazsanız o yaşayamaz. Onu besliyorsunuz. Bu durum kişiye güç ve haz duygusu veriyor.

Kaplan ve ayı gibi hayvanları beslemek de tıpkı tropikal hayvanlarda olduğu gibi insana güç veren bir duygu."

Yayın tarihi: 02.09.2002
688
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.