Sağlık

Hatalı sünnet cinselliği etkiliyor

Hatalı sünnet cinselliği etkiliyor

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Üroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ümit Şimşek, hatalı sünnetin ileriki dönemde cinsel hayatı olumsuz etkileyebildiğini söyledi.

Prof. Dr. Şimşek, ailelerin çocuklarının sünneti için sünnetçiler yerine doktorlara başvurmaları gerektiğini belirterek, buna rağmen, sünnetlerin çoğunlukla, ''Babadankalma mesleklerini'' yürüten sünnetçiler ile kendilerini ''sünnetçi'' olarak tanıtan kişiler tarafından yapıldığını bildirdi.

Sünnetlerde ortaya çıkan hataların, genellikle sünnetçiler tarafından yapıldığını belirten Prof. Dr. Şimşek, ''Doktor kontrolü altında yapılan sünnetlerde, hata olsa bile gerekli müdahale hemen yapılabiliyor. Ancak, sünnetçilerin yaptığı hatalarda müdahalede geç kalınılıyor. Bu da, kötü sonuçlar doğuruyor'' dedi.

Prof. Dr. Şimşek, hatalı sünnetin, idrar deliğinin arkaya doğru kaçmasına ve peniste bükülmelere neden olduğuna işaret ederek, ''Hatalı sünnet, ileriki dönemde cinsel hayatı olumsuz etkileyebilir. Çocuk, yaşadığı korkuyu uzun süre üzerinden atamaz. Özellikle, toplu sünnet kesimlerinde bunları televizyondan izliyoruz. Ancak doktor kontrolünde olduğunda, çocuklar sakinleştirilip gerekirse bayıltılarakkesim yapılıyor'' diye konuştu.

Devlet tarafından sünnetçilerle ilgili bir düzenleme yapılması gerektiğini belirten Prof. Dr. Şimşek, ''Sünnet, sünnetçiler tarafından değil doktorlar tarafından devlet kontrolü altında, ücretsiz yapılmalı. Maddi durumu elvermeyen birçok aile, çocuklarını toplu sünnet kampanyalarına veriyor. Toplu sünnet de, bana göre tam bir katliam. Bunun önüne geçilebilmesi için devlet üzerine düşeni yapmalı'' dedi.

Prof. Dr. Şimşek, çocukların 3 yaşında sünnet edilmesinin daha uygun olduğunu da belirterek, cinsel kimlik kazanılmadığı için çocuğunbu yaşta çok fazla etkilenmediğini, hatalı sünnette ise tedavinin dahakolay yapılabildiğini sözlerine ekledi.

Yayın tarihi: 03.07.2002
686
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.