Sağlık

Hamilelikte şekere dikkat!

Hamilelikte şekere dikkat!

Hamilelik dönemlerinde şeker hastalığı geçiren kadınların yüzde 85'inde hastalık 5 yıl sonra tekrar görülüyor.

Şeker hastalığının belli başlı Tip 1 ve Tip 2 olmak üzere 2 önemli sınıfının yanında kadınlarda hamilelik döneminde ortaya çıkan "Gestasyonel DM" tipi de bulunuyor.
"Gestasyonel DM" tipi hamilelikte sıkça ortaya çıkarken, hamilelik geçtikten sonra gözden kayboluyor.

Atatürk Üniversitesi (A.Ü) Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Güngör Akçay, şeker hastalığının insülin hormonunun yetersiz veya etkisizliği ile ortaya çıktığını belirterek, söz konusu hastalığın tanısının çok kolay ancak tedavisinin uzun süreçli olduğunu belirtti.

Hamilelik dönemlerinde şeker hastalığı geçiren kadınların yüzde 85'inde aynı hastalığın 5 yıl sonra tekrar görüldüğüne dikkat çeken Prof. Dr. Akçay, şöyle devam etti: "Kadınlar hamileliklerinin 24 ve 26. haftalarında mutlaka diyabet kontrolünden geçmeleri gerekmektedir. Çünkü bu kontrolde şeker hastalığı tespit edilirse, ilerleyen yıllarda aynı hastalığın görülmemesi veya etkisinin azaltılması için 6 ayda bir doktor kontrolüne gelmesi istenir. Bu şekilde ilerleyen yıllarda görülme riski olan hastalığın etkisi azaltılmış olur. Çünkü hamilelikten sonra şeker hastalığının Tip 2 sınıfı görülüyor. Bu da söz konusu hastalığın en tehlikeli olandır."
Yayın tarihi: 03.12.2003
813
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.