Sağlık

Hamileliğin ilk 6 ayında sıkı egzersiz erken doğum riskini azaltabiliyor

Hamileliğin ilk 6 ayında sıkı egzersiz erken doğum riskini azaltabiliyor

Hamileliğin ilk üçte ikilik döneminde yapılacak sıkı egzersizin erken doğum riskini azaltabileceği bildirildi.

Kuzey Carolina-Capel Hill Üniversitesi`nden Dr. Kelly R. Evenson, hamileliğin 37. haftasından önce yapılan doğumların erken doğum olduğunu belirterek, bu tür doğumların Kuzey Amerika ve Avrupa`da yenidoğan ölümlerinin önde gelen nedenleri arasında yer aldığını söyledi.

Erken doğumun nedenlerini tam olarak bilmediklerini ve ``erken doğuma yol açabilecek biyolojik değişikliklere neden olabileceği için,hamilelerin sıkı egzersiz yapıp yapmaması`` konusunda kuşkular bulunduğunu kaydeden Evenson, araştırmalarını tek bebeğe hamile olan 1699 kadınla yaptıklarını belirtti.

Kadınlarla telefonla yapılan görüşmelerde, kadınların, hamilelikten önceki 3 ay, hamileliğin ilk üç aylık dönemi ve ikinci üçaylık döneminde yaptıkları düzenli egzersizler belirlendi.

Görüşmeler sonunda araştırmacılar, kadınların yüzde 22`sinin hamilelikten önce, yüzde 14`ünün ilk üç ayda, yüzde 8`inin de ikinci üç aylık dönemde egzersiz yaptığını, yüzde 22`lik bölümün haftada 4 saat, hamilelik döneminde spor yapanların ise haftada 3 saat bu faaliyetlere zaman ayırdığını saptadı.

Kadınların yaptığı egzersizler arasında jogging, bisiklete binme, yüzme, aerobik ve diğer hızlı dans türleri bulunduğu kaydedildi.

Araştırma sonunda, hamilelik öncesi sporun erken doğum riskine etkisi bulunmadığı, ancak hamileliğin ilk iki dönemindeki egzersizin, erken doğum riskini, ilk dönemdekilerde yüzde 20, ikinci dönemdekilerde yüzde 48 oranında azalttığı ortaya çıktı.

Bu sonuçlara rağmen, araştırmacılar, sıkı egzersizin erken doğum riskini neden azalttığını henüz bilmiyor.

Evenson, araştırma sonuçlarının daha sağlam temellere oturtulması için, kadınların bu tür faaliyetlerinin kontrol edileceği klinik deneylere ihtiyaç olduğunu vurguladı.
Yayın tarihi: 04.12.2002
1050
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.