Sağlık

Güzelleşsin eller

Güzelleşsin eller

Bakımlı, güzel ve genç ellere sahip olmayı kim istemez ki?

Ellere estetik girişim nasıl yapılır? Fazlalık deri mi kesiliyor? Enjeksiyon mu yapılıyor?

Fazlalık deri kesilmiyor sadece enjeksiyon yapılıyor. Çünkü problem deri fazlalığı yanında derinin kalınlığının azalması, dolgunluğunun gitmesi. Dolayısıyla da deri altındaki damarların yeşil gölgelerinin ve parmakları hareket ettiren kirişlerin ilk bakışta dikkat çekecek şekilde görünür olması. Üzerinde yaşlılık lekeleri oluşması.

Enjeksiyon nasıl yapılıyor?

Hastanın karın, basen vb. bir yerindeki deri altındaki yağ dokusundan kanül dediğimiz küçük borucuklarla yağ alınıyor. Bu yağa bir takım saflaştırma yöntemleri uygunlandıktan sonra 2 mm çapındaki kanüllerle hastanın el sırtına ve parmaklara enjeksiyon yapılıyor. Daha sonra kimyasal peeling yapılıyor.

Yöntem tekrarlanmalı mı?

Bazen enjekte edilen yağ dokusunun tahmin ettiğimizden fazla bir kısmı eriyebilir. Bu eriyen kısmı tekrar yerine koymak için 6 ay içerisinde bir kereye mahsus olmak üzere tekrarlanması gerekebilir.

Ellerin üzerindeki kahverengi lekeler nasıl yok ediliyor?

Kimyasal peeling veya dermabrazyon işlemiyle deri üzerindeki bir kısım yüzeysel lekeler azaltılabilir.

Ellerin üzerinde manipülatif girişimlerde bulunmaya değer mi?

Özellikle yüz germe işlemi gibi yüzü gençleştirmeye yönelik işlemler yaptıran kişilerde yukarıda belirttiğim eylemler yapılırken el ile yüz sıkça bir araya geldiğinden yüzün yaşı ile elin yaşı arasında çok belirgin bir fark ortaya çıkar. Kaldı ki bu operasyon oldukça konforlu, elin fonksiyonunu bozmayan bir işlemdir.

Elleri genç tutmanın yolları nedir?

Bunu sağlayabilmek için sağlıklı beslenme (yeterli C, E, A vitamini, selenyum ve çinko vb. almak), yeterli sıvı alımı (ortalama günde 1,5 litre), sigara içmemek ya da azaltmak, alkol almamak ya da azaltmak, güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunmak, derinin nemli kalmasını sağlamak (yaşanılan yerlerde nemli bir ortam oluşturulması, cilt nemlendiricileri kullanılması, kafeinli içecekler yerine bitki çayları içilmesi vb.), yeterli uyku, düzenli egzersiz ve doğru cilt bakım ürünlerinin kullanılması sadece elleri değil tüm cildi genç tutar.

Uzm. Dr. Hasan Fındık
Hazırlayan: Mesude Erşan
Yayın tarihi: 23.11.2005
787
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.