Sağlık

Günlük ağrılarınızdan kurtaracak öneriler

Günlük ağrılarınızdan kurtaracak öneriler

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Prof. Dr. Lütfiye Müslümanoğlu, günlük hayatımızda karşılaştığımız ağrıları ve bu ağrılardan kurtulmak için alabileceğimiz önlemleri anlatıyor.

Güncellenme tarihi:

Ayakkabı seçiminize dikkat edin

Ayak, ayak bileği ve dizinizdeki ağrıların nedeni şık görünmek uğruna tercih ettiğiniz ayakkabılar olabilir. Bu ağrılardan kurtulmak için ayağınızı destekleyen ayakkabılar tercih edin.

Akıllı telefonlar ellerinize zarar verebilir

Yapılan araştırmalar son yıllarda genç insanlarda da artrit vakalarının artmaya başladığını gösteriyor. Metin yazma, internette sörf yapma ve oyun oynamaya olanak veren bir telefonunuz var ve siz telefonunuzla zaman geçirmeyi gereğinden fazla seviyorsanız dikkat edin. Özellikle başparmağınız ağrımaya başlayabilir. Ağrı dinlenmeyle geçmiyorsa bir an önce hekiminize başvurun ve telefonu sadece arama yapmak için kullanmaya başlayın.Cüzdanınızın doluluğu sizi her zaman mutlu etmeyebilir

Cüzdanınız bel ve kalça hatta bacak ağrınızın gerçek nedeni olabilir. Özellikle erkekler arka cebinizde taşıdığınız cüzdan sinirlerinizde sıkıştırma ve tahrişe yol açabilir. Özellikle arabada ve oturmadan önce mutlaka cüzdanınızı çıkarın.

Yanlış oturma pozisyonunda araba kullanmak ağrılarınızı tetikleyebilir

Birçok insan yanlış açıyla oturarak araba kullanır. Koltuğunuz kalkık ise direksiyonu kavramak için ileriye sarkmak zorunda kalabilirsiniz; bu da boyun ağrısına neden olabilir. Bu nedenle başınızı destekleyen dik bir pozisyonda koltuğa oturun.

Aktif video oyunları oynarken dikkat edin

Popüler spor hareketlerini taklit eden video oyunları gerçek spor yaralanmalarına neden olabilir. Vücudunuz aktif spora alışkın değilse burkulma ve bağ dokusu zedelenmeleriyle karşılaşabilirsiniz. Bunun için etkin bir video oyunu oynamadan önce germe hareketleri yapın.

Televizyon izlerken doğru oturmayı öğrenin

Özellikle uzun süre televizyonun karşısında yanlış pozisyonda oturuyorsanız ya da sık sık uyuya kalıyorsanız ağrılara hazır olun. Düz kanepede oturup televizyonun çok yüksek olmadığından emin olun.Peynir baş ağrısına neden olabilir

Peynir sevenlerdenseniz dikkat! Çok sevdiğiniz peynir baş ağrısına neden olabilir. Özellikle kaşar, parmesan gibi peynirler ve işlenmiş etlerde baş ağrısını tetikleyen tiramine maddesini yüksek oranda içerir. Baş ağrınızın beslenmenizden kaynaklanıp kaynaklanmadığını görmek için bir yiyecek günlüğü tutun. Böylece besinlerden kaynaklanan baş ağrınızı önleyebilirsiniz.

Bebeğinizi doğru kaldırın

Bebeğinizi beşiğinden doğru kaldırmayı öğrenmezseniz ağrılarla yaşamayı öğrenmeniz gerekebilir. Özellikle bilek ve başparmaklarınızda ağrıya ve şişliğe neden olan bu ağrılardan kurtulmak için bileklerinizi yormadan bebeğinizi kaldırmayı öğrenin. Bebeğinizin sırt ve kalça altına ellerinizi koyarak kollarınızın güçlü kaslarını kullanarak kaldırın.

Yayın tarihi: 27.12.2013
8943
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.