Sağlık

Grip aşısının tam zamanı

Grip aşısının tam zamanı

Sonbahar aylarına girdiğimizde toplumda en sık görülen viral enfeksiyon olan grip de kendini göstermeye başlıyor.

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Meral Sönmezoğlu, grip virüsünün her yıl şekil değiştirdiğini belirterek "Bu nedenle her yıl yeni virüs çeşidine göre aşı üretiliyor. Özellikle okula, ana okuluna giden çocuklar ve yaşlıların mutlaka aşılanması gerekir. Aşı için en uygun zaman da eylül ile kasım arasıdır" diyor.

Grip ayları bunlar!
Sonbahar aylarına girdiğimizde toplumda en sık görülen viral enfeksiyon olan grip de kendini göstermeye başlıyor. Bulaşma hızı çok fazla olan gribin bazı hallerde ölümcül olduğunun altını çizen Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Meral Sönmezoğlu, "Hastalık çok tehlikeli ancak bu konuda en önemli silahımız aşı" diyor.
Sönmezoğlu, gribin sağlıklı, genç aktif insanlarda kendini sınırlayan bir enfeksiyon olduğunu belirterek griple ilgili şu bilgileri verdi:

"Bu kesimde grip çok tehlikeli sonuçlar doğurmuyor ama iş gücü kaybı, çocuklarda gençlerde okula gidememe ve maddi kayıplara neden olabiliyor. 1 hafta 10 gün içinde de geçebiliyor. Ancak risk gruplarında basit bir enfeksiyon gibi başlayıp zatürree dönüşerek ölüme yol açıyor."

Risk grupları mutlaka yaptırmalı
Dünya Sağlık Örgütü'nün özellikle risk gruplarına aşının yapılmasını önerdiğini vurgulayan Doç. Dr. Sönmezoğlu, "Herkesin aşılanmasını önermiyoruz ama risk gruplarına mutlaka öneriyoruz. Özellikle 3 yaşın altındaki çocuklar, 65 yaş üstü yaşlılar, kışın gebe kalmayı düşünenler, bağışıklık sistemi çökmüş kişiler, kortizon alanlar, kalp ve akciğer hastalığı olanlar ve bakım evlerinde kalanlar ile sağlık çalışanları bu risk gruplarına giriyor. Örneğin sağlık çalışanları bu virüsü aldığında hastalara bulaştırabiliyor. Aynı şekilde kreş ve bakım evleri gibi yerlerde çalışanların da aşı olması öneriliyor" diyor.

En uygun aylardayız
Doç. Dr. Sönmezoğlu, grip aşısı olma zamanı konusunda en uygun ayların eylül ve ekim olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

"Grip, eylül ayının son haftasında başlar, ekim kasımda çok hızlanır. Aralık ayında ise düşmeye başlar ve Ocak sonunda grip mevsimi biter. Bu nedenle benim önerim eylül ve ekim aylarında grip aşısının yapılması. Aşının koruyuculuğu 9 ay ama salgın başlamadan aşılanmak gerekiyor."
Yayın tarihi: 24.09.2007
670
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.