Sağlık

Göz nezlesi mevsimi

Göz nezlesi mevsimi

Alerjik göz nezlesi hastalarda kaşıntı ve ağırlıklı olarak yanma belirtileriyle ortaya çıkıyor.

Yaz mevsimi ile birlikte göz nezlesi vakalarında (konjunktivit) önemli artış görüldüğünü belirten Kaşkaloğlu Göz Hastanesi kurucusu Prof.Dr. Mahmut Kaşkaloğlu, mikrobik ve alerjik nedenlerle ortaya çıkan rahatsızlığın damla tedavisiyle giderildiğini söyledi.

Tozlu ortamlardan uzak durun
Alerjik göz nezlesinin hastalarda kaşıntı ve ağırlıklı olarak yanma belirtileriyle ortaya çıktığını belirten Kaşkaloğlu, "Polen, kuru hava, toz, ultraviyole ve klima etkisiyle oluşan kuru hava alerjik göz nezlesini tetikler. Tozlu ortamlardan uzak durup, şapka ve gözlük takmalı, klimalı ortamlarda nem oranını kontrol etmeliyiz" diye konuştu.

Mikrobik göz nezlesinde kişinin uyandığında aşırı çapaklanma sorunu yaşadığını hatırlatan Prof.Dr. Mahmut Kaşkaloğlu şöyle devam etti:

Düzenli ilaç kullanmak şart!
"Kızarıklıklar ve alerjik göz nezlesinde olduğu gibi kaşıntı oluşuyorsa, kişinin mikrobik göz nezlesine yakalandığından söz edebiliriz. Bu durumlarda antibiyotik damlalar ile hasta birkaç gün içinde eski sağlığına kavuşabilir. Alerjik göz nezlesi olanlar, kortizonlu damlalar ve daha sonra düzenli olarak kullanılan ilaçlarla tedavi edilebilir. Damlalar bir, iki ay düzenli kullanıldığında hastalığın önüne geçilebilir."

Prof.Dr. Kaşkaloğlu, genç, yaşlı herkeste görülebilen göz nezlesinin özellikle çocukların gözünü aşırı kaşıması yüzünden travma yaratabileceğini söyledi. Hatta daha da ilerlerse keratokonus olarak adlandırılan ciddi rahatsızlığa da yol açabildiğini ekledi.
Yayın tarihi: 27.06.2007
741
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.