Sağlık

Genç çiftlerin cinsellik sorunsalı

Genç çiftlerin cinsellik sorunsalı

Genç çiftler cinsel sağlık ve üreme sağlığı konusunda yeterli bilgiye sahip olmadıkları gibi çoğu zaman da yanlış bilgilerle hareket ediyorlar.

Türkiye Özürlüler Eğitim ve Dayanışma Vakfının(ÖZEV), Ankara'da yaptığı araştırmaya göre, genç çiftler, cinsel sağlık ve üreme sağlığı konusunda yeterli bilgiye sahip değil.

'Türkiye Üreme Sağlığı Programı: Çiftler İçin İlk Adım' projesi kapsamında, Ankara'da Altındağ, Etimesgut, Keçiören, Mamak, Sincan ve Yenimahalle'de yaklaşık 40 bin kişiyle anket yaptı.

Anketteki, "Bebek sahibi olma zamanına ve sayısına daha çok anne adayı karar vermelidir" sorusuna, katılımcıların yüzde 48.8'i 'hayır', yüzde 30.14'ü 'evet' ve yüzde 21.78'i de 'fark etmez' yanıtını verdi.

Çoğunluk kitaptan öğreniyor
"Cinsel sağlık ve üreme sağlığı konularındaki ilk bilgileri nerelerden aldınız?" sorusuna, katılımcıların yüzde 16.14'ü kitap ve dergilerden, yüzde 15.89'u arkadaşlardan, yüzde 13.33'ü okuldan, yüzde 12.85'i televizyon ve radyolardan, yüzde 11.20'si gazetelerden, yüzde 8.35'i internetten, Yüzde 8.24'ü anne ve babadan, Yüzde 6.98'i de sağlık kuruluşlarından şeklinde yanıt verdi.

Ayrıca, anket katılımcılarının yaklaşık yüzde 43'ü de, bu bilgilere konuşarak ulaştığını belirtti. Araştırmaya göre, katılımcıların yüzde 70'e yakını, özürlü doğum riski konusunda bilgisiz ya da yanlış bilgiye sahip.

Doğum kontrol tamam
Doğum sürecini etkileme olasılığı bulunan sigara içme konusunda, katılımcıların yüzde 43.82'si sigara kullanmadığını belirtirken, yüzde 34.69'u kullandığını, yüzde 12.59'u ara sıra kullandığını ve yüzde 7.10'u da bıraktığını ifade etti.

Yayın tarihi: 17.04.2007
1270
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.