Sağlık

Gecenin vazgeçilmezi: Uyku

Gecenin vazgeçilmezi: Uyku

Derin ve huzurlu bir uykunun seksten daha fazla tatmin ettiğini biliyor muydunuz?

"Uyku, bizim yeni seksimiz" diyor Amerikalı gelecek bilimcisi Marian Salzmann... Manikür yapan ya da gözlerine kalem çeken erkekler için ortaya attığı "metroseksüel" tanımıyla tüm dünyada adını duyuran Salzmann, "Yatakta yalnız geçirilen birkaç saat bile orgazmı sollar" diye de ekliyor.

Son yıllarda partilerde ya da açılışlarda uykunun ve üzerinde yattığımız yatağın kalitesinden söz ediliyor. Beş yıldızlı otellerin yatakları, insanın kendini evde hissetmesini sağlayacak kadar rahat. Bazılarında kullanılan son trend lüks kaşmir yatak örtüleri, insanın kendisini özel hissetmesini sağlıyor. Kimi oteller ise örtüleriyle kişilerin kendi enerji alanlarını yaratmalarına ve böylelikle derin ve huzurlu bir uykuya geçmelerine yardımcı oluyor.

Gerçekten de uzmanlar derin bir uykunun en iyi anti-aging metodu olduğunda hemfikirler. Çünkü vücut geceleri oldukça etkili bir yenilenme sistemini devreye sokuyor. Hücreler geceleri, gün içinde olduğundan sekiz kat daha fazla çoğalıyorlar. Zarar görmüş hücreler ise hızlı bir şekilde tamir oluyor, mikro sirkülasyon harekete geçerek serbest radikallerle savaşıyor.

Alerji ve irritasyonlar ise geceleri, gündüz olduğundan üç kat daha az saldırıya geçiyor. Kısacası, uykuda cildimiz huzur buluyor. Hücreler de bu süre zarfında mükemmel bir yenilenme performansı gösteriyor.
Yayın tarihi: 31.12.2006
843
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.