Sağlık

Gebelik seyahate engel değil

Gebelik seyahate engel değil

Gebelik genel olarak kesinlikle, seyahat etmeyi ve özgürlüğü tamamen kısıtlayan bir süreç değildir.

Gebelik genel olarak kesinlikle, seyahat etmeyi ve özgürlüğü tamamen kısıtlayan bir süreç değildir. Alınacak birkaç önlem ve dikkat edilecek kurallar ile gebelikte seyahat etmenin hiçbir sakınca doğurmadığını belirten Jinemed Sağlık Merkezleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzman Dr. Meriç Karacan "Hangi tür seyahati seçerseniz seçin kural ve önerileri göz önünde bulundurursanız daha rahat yolculuk yapabilirsiniz." şeklinde konuştu.

Kısıtlama getirmeyin
Her kadın için doğal bir süreç olarak kabul edilen hamilelik, bayanların gebelik öncesi dönemlerinde yaptığı birçok şeyi kısıtlamadığı gibi seyahat özgürlüğünü de kısıtlamıyor. Uzmanlar, doktor tarafından tespit edilmiş bir problem veya aksi durum olmadığı takdirde gebelerin seyahate çıkmamaları için herhangi bir neden olmadığını söylüyor. Seyahat korkusu ile iptal edilen veya cesaret edilmeyen tatil planlarının ertelenmesine gerek olmadığını belirten Jinemed Sağlık Merkezleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Meriç Karacan "Gebelikte seyahat doktor onayladığı takdirde, alınacak birkaç önlem ve dikkat edilecek kurallar ile hamilelik için herhangi bir sakınca doğurmamaktadır. Aksine yapılacak bir tatil ruh hali için gebelere iyi gelecektir." dedi.

Dr. Karacan; hamile bayanların kara seyahatlerinde doğru kemer takımıyla, arka koltuk tercih ederek, ara ara molalarla uzun seyahat edebilecekleri gibi, uçak yolculuklarında da aksine tıbbi bir sorun olmadığı sürece yine belirli kurallara uyarak 36'ıncı haftaya (8'inci ay) kadar uçak ile seyahat etmelerinde bir sakınca olmadığını söyledi.

Uzun kara yolculukları için önleminizi alın
Gebelikte arabayla seyahati kısıtlamayı gerektiren bir durum yok ancak dikkat edilmesi gereken kurallar var bunlardan en önemlisi ise hamile kişinin rahatlığının sağlanması. Arabalardaki en önemli tehlikenin gebe kadının araba içinde kaza geçirmesi olduğunu söyleyen Dr. Meriç Karacan olası bir kazaya karşı hamilelerin karınlarını çarpmamak için kemer takmalarını ve kemerlerinin karnın tam üstünden geçmesine gevşek kalmamasına dikkat etmeleri gerektiğini belirtti. Kara ve demiryolları seyahatlerinde bir başka dikkat edilmesi gereken konunun uzun süre hareketsiz kalmaya bağlı gelişen dolaşım bozuklukları olduğunu belirten Dr. Karacan "Uzun süren yolculuklarda her 1,5–2 saatte bir mola vererek hafif yürüyüşler yapılmalı. Yolculuk esnasında hamile bayanlar hafif yiyecekler tüketip, bol sıvı almalı, rahat kıyafetler giymeli" dedi. Dr. Karacan gebelikte görülen sık idrara çıkma problemi için de "Hamilelik döneminde sık idrara çıkma durumu normal kabul edilen bir durumdur. Bu yüzden yolculuğa çıkmadan önce anne adaylarının mutlaka tuvaletlerini yapması gerekir. Yolculuk sırasında da idrar gelsin ya da gelmesin mesanenin boşaltılması gerekir aksi takdirde idrar enfeksiyonlarına yol açabilir." diye konuştu.

Uçakta hareketsizlik ve sıvı kaybı tehlikeli
Gebelikte uçak yolculuğu seyahatle ilgili soruların başında geliyor. Ancak belirli kurallara uyulduğu takdirde 36'ıncı haftaya (8'inci ay) kadar uçak yolculuğunun da anne adayına bir zararı dokunmuyor. Dr. Karacan, "Uçak yolculuklarında nem düşer ve sıvı kaybı olur. Bu nedenle uçak yolculuklarında hamilelerin bol bol sıvı tüketmeleri gerekiyor." diyerek, uzun uçak yolculuklarında bacaklarının hareketsiz kalmaması için mümkün olduğunca aralıklarla kalkıp yürümenin önemli olduğunu belirtti. Dr. Karacan, "Hareketsizlik, bacaklarda oluşan ödem, diz arkasındaki toplardamarlara baskı ve kuru havaya bağlı sıvı kaybı sonucu kan yoğunluğunun artması; bacaktaki derin toplardamarlarda pıhtı oluşması riskini arttırır. Bu pıhtı akciğere giderse "Akciğer Embolisi" dediğimiz hayati tehlike gösteren klinik süreç başlar ve bu durum hamilelikte daha fazla risk taşır." dedi.

Uçak yolculukları düşük riski yaratmıyor
Uçak yolculuğunu doğumsal sakatlıkları ve düşüğü arttırdığı düşüncesi ile tercih etmeyen birçok anne adayı için bu konu hakkında bilgi veren Dr. Karacan şöyle konuştu; "Bu konuda az sayıda yapılan çalışmalar sonucunda, doğumsal sakatlıkların arttığını gösteren bir veri yoktur. Şu anda eldi ki veriler aksi bir durum söz konusu olmadığı sürece uçak yolculuğunun hamileliğin 8.ayına kadar, doktor onayı ile uygun olduğunu gösteriyor. Ancak hamileliğin acil sorun çıkma ihtimali olan durumlarında uçak ile seyahat edilmemesi gerekir." Düşük Tehdidi, erken doğum bulgusu ya da şüphesi, tansiyon yüksekliği, şeker hastalığı, plasenta(Bebek Eşi) sorunları, ağır kansızlık, bebekte gelişme geriliği gibi durumlarda uçak yolculuğu yapmak uzmanlar tarafından tehlikeli olarak görülüyor.

•Öncelikle şirketin gebelerle ilgili uçuş politikasını öğrenmek gerekir. Şirketlerin uçuş için üst limiti 28'inci ile 36'ıncı haftalar arasındadır.

•Belli bir gebelik haftasından sonra(genellikle 28'inci hafta), uçak seyahatine engel olmadığına dair uzman doktor raporu talep edilebilir.

•Seyahat edeceğiniz bölgede acil durumlarda başvurulacak bir sağlık kurumu sorgulanmalı ve varsa sağlık sigortanızın geçerli olup olmadığı kontrol edilmelidir.

•Rahat giysiler tercih edilmeli ve mümkünse dolaşımı arttırmak için varis çorabı giyilmelidir.

•Yeterince sıvı tüketilmelidir.

•Koridor tarafından yer talep edilmelidir.

•Mümkün oldukça ayağa kalkıp yürümelidir.

•Otururken de alt bacaktaki kas gruplarını çalıştıracak egzersizler yapılmalıdır.(Uçak şirketlerinin tanıtım kartı veya dergilerinde egzersiz örneklerini bulabilirsiniz)

•Türbülansı önceden tahmin etmek her zaman mümkün değildir. Bu nedenle tüm yolcular gibi gebelerin de oturdukları sürece kemerlerini bağlı tutmaları önerilir.
Yayın tarihi: 11.05.2008
742
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.