Sağlık

Fazla mesai yatağı vuruyor!

Fazla mesai yatağı vuruyor!

Günde sekiz, haftada 48 saatten çok çalışan kişilerin seks hayatlarının kötü gittiğini biliyor muydunuz?

İngiltere'deki Personel ve Gelişim Enstitüsü'nün (Chartered Instute of Personnel and Development) yaptığı araştırma, haftada 48 saatten fazla çalışanların cinsel yaşamının sona erdiği iddiasını ortaya çıkardı.

Haftalık çalışma süresinin 48 saatin çok üzerinde olduğu durumlarda özellikle bankacı, gazeteci ve doktorların cinsel hayatının tehdit altında olduğuna dikkat çekildi. Araştırmaya göre İngiltere'deki fazla mesai kurbanları ise hastabakıcı ve aşçılar olarak belirlendi.

Arzu eksikliği

Uzmanlar, çok çalıştıkları için cinsel istek eksikliği yaşayan bankacı, gazeteci ve doktorların, fazla mesaiyle birlikte stres katsayılarının da yüksek olmasına dikkat çekiyor. Bu insanlar cinsel enerjilerini farklı alanlarda harcadıkları için otomatikman arzu eksikliği yaşıyor.

Uzun süre çalışan insanların beyni önce monotonlaşıyor sonra tembelleşip, strese sürükleniyor. Fantezilerden uzaklaşılıyor. Yoğun tempoda çalışmak, cinsel hayatı adeta allak bullak ediyor. Seks hayatını sıfırlayan yoğun temponun bir sonraki aşamasının ise çiftlerden ikisinin de çalışması olduğu belirtiliyor.

İngiliz bilim adamlarının 'İki maaş sıfır seks' adını verdikleri bu durum, aşksız, sekssiz ve mutsuz bir yaşantıya zemin hazırlıyor.

Düzenli uyku

Fazla mesai kurbanlarına düzenli uyku ve enerji veren besinler öneriliyor. Zaman zaman işe ara vererek tatile çıkmak, değişik hobiler edinmek de sorunu azaltmaya yardımcı oluyor.
Yayın tarihi: 08.02.2007
756
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.