Sağlık

Erkekler kadınları anlamıyor

Erkekler kadınları anlamıyor

ABD'de yapılan yeni bir araştırma, erkeklerin, kadınların "bir tek gülümsemesini", kendileriyle cinsel birlikteliğe girmek istedikleri şeklinde algılamakla "yanıldıklarını" ortaya koydu. Araştırmaya göre erkekler, kadınların kendileri gibi düşündüğünü sanıyor ve yanılıyor.

New Jersey'deki Princeton Üniversitesi'nde Robyn Le Boeuf ve arkadaşlarınca yapılan araştırmada, "Erkeklerin (Bir kadına gülümsersem, bu onunla seks yapmak istediğim anlamına gelir. Benzeri bir şekilde eğer bir kadın bana gülümsüyorsa, bu benimle cinsel ilişkiye girmek istiyordur) şeklinde düşündükleri" belirtildi.

Kişilik ve Sosyal Psikoloji Derneği'nin yıllık toplantısında sunulan araştırma, 285 kişi arasında yapıldı. Bu kişilerden, bir kadının, bir erkeğin ya da kendilerinin tipik davranışlarının anlamını detaylı yorumlamaları istendi. Daha sonra deneklerden "bu kişinin seksle ilgilenme olasılığını" belli bir ölçeğe göre değerlendirmeleri istendi.

Sonuçta erkeklerin, bir kadının seksle ilgilenme olasılığını, araştırmaya katılan kadınlardan çok daha yüksek gördükleri belirlendi. Kadın deneklerinse, hem kendilerinin, hem de başka bir kadının seksle ilgilenme olasılığını erkeklerin düşündüklerinden çok daha düşük gördükleri saptandı.

NİYE BÖYLE YAPIYORLAR?

Psikologlar uzun zaman önce, kadınların cinsel niyetleri konusunda erkeklerin "fazla abartılı" düşündüklerini saptamışlardı. Araştırmayı yapanlardan Leif Nelson, bunun nedenlerinden birine ilişkin teorinin evrimle ilgili olduğunu; "erkeklerin çiftleşme hatalarını minimuma indirmeye, başka bir deyişle fırsatı kaçırmamaya çalıştıklarını" belirtti.

Nelson, evrim teorisinin erkeklerin bu davranışlarını tam olarak açıklamadığını, bu konudaki ikinci teorinin ise "arzularımızın bizi; kendi istek ve davranışlarımızın diğerlerine de aksedeceği şeklindeki yanlış düşüncelere götürmesi" olduğunu söyledi.

Bu ikinci teoriyi test etmek için erkek deneklere ''Aşk yaşamınız nasıl'' sorusu soruldu. Sonuçta, seks yaşamlarının kötü durumda olduğunu söyleyen erkeklerin, kadınların cinsel niyetlerini abarttıkları saptandı. ''Cinsel tatminlerinin tam olduğunu'' söyleyen erkek deneklerin ise ''kadınların cinsel niyetlerini daha doğru değerlendirdikleri'' belirlendi.

Araştırmacılar bundan, sekse fazla kafayı takmayan erkeklerin kadınların davranışlarını değerlendirmede daha objektif oldukları sonucuna vardılar.

LeBouf, bu sonucun kadınlar açısından üzücü olduğunu, çünkü erkeklerin çoğunun ''gerçekte var olmayan şehveti görme eğiliminde olduğunu'' söyledi.
Yayın tarihi: 08.02.2002
419
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.