Sağlık

Ergenlik çağındaki gençlerin cinsel yaşamı

Ergenlik çağındaki gençlerin cinsel yaşamı

Türkiye Aile Planlama Derneği, özel eğitim verdiği hemşireler ve gençlerle Türkiye çapında ergenlik çağında 300 bin gence ulaşarak, cinsellik, üreme sağlığı ve aile planlaması konularında eğitim verdi.

12-18 yaş arasındaki üç gençten birinin aktif cinsel yaşamı var!

Eğitimlerden önce İstanbul, Ankara, İzmir, Mersin ve Trabzon'daki toplantılarda gençlerden toplanan sorular, eğitimin planlanmasında yönlendirici oldu. Gençler en çok mastürbasyon ve kızlık zarıyla ilgili sorular soruyorlar. Derneğin Başkanı Prof. Dr. Hakan Şatıroğlu, gençlerin yüzde 30-35'inin aktif cinsel yaşamları olduğunu söylüyor. Ancak kızlık zarı, 'ilk gece armağanı' olarak özenle saklanıyor!

Gençlere yönelik eğitim programı hazırlanmadan önce 5 ilde toplanan bin 200'ün üzerindeki soru değerlendirildi. Bunlardan yola çıkılarak eğitimler programlandı. Sorular gençlerin bir yandan cinsel yaşamları bulunduğunu, diğer yandan bu konuda bilgilerinin ne kadar az olduğunu ortaya koyuyordu. Hiçbiri 'cinsel ilişkiye giriyorum' dememişti, ancak Prof. Dr. Şatıroğlu, sorulardan bunu anlamanın hiç de zor olmadığını söylüyor.

UÇ NOKTALARA SAPIYORLAR

Prof. Dr. Şatıroğlu'na göre, muhafazakarlıkları nedeniyle cinsel eğitimin yeterli verilmediği ABD'de her gün ergenlik çağındaki 4 kız çocuğu doğum yapıyor. İskandinav ülkelerinde ise durum tam tersi. Üreme sağlığı ve cinsellikle ilgili eğitim veriliyor. Bu nedenle istenmeyen gebelikler ve cinsel yolla bulaşan hastalıklarda azalma olurken, ABD'de artış gözleniyor.

Türkiye'de de bazı anne-babalar, öğretmenler 'eşeğin kulağına kar suyu kaçırmayalım, teşvik etmeyelim' diye bu konuların görmezden gelinmesini savunuyor. Prof. Dr. Şatıroğlu, 'Doğru, gerçek bilgi alan gençler bedenlerini çok daha iyi koruyor. Ama yalan-yanlış anlatılanlar daha kötü sonuçlar veriyor. Ya cinsellikten uzaklaşıp pornografi, hayvanlarla seks gibi yollara sapıyor yani gerçek cinselliği yaşamadan uç noktalara kayıyorlar. Ya da örneğin kızlık zarını korumak için anüslerini çok büyük bir sağlık sorunu yaratacak şekilde kullanmaya başlıyorlar' diyor.

EN ÇOK MASTÜRBASYON SORULUYOR

Gençler en çok mastürbasyonla ilgili sorular soruyor. Belli ki mastürbasyon yapıyorlar ama bir yandan hem bedenlerine hem de psikolojilerine zarar verme endişesi içindeler, hatta suçluluk duyuyorlar. Prof. Dr. Satıroğlu, 'Halbuki bu yaş grubu için en sağlıklı cinsellik mastürbasyon. Mastürbasyon yapmayan çocuklar alternatifini buluyor. Mastürbasyonun hiçbir zararı yok' diyor.

Kızlık zarıyla ilgili sorular kızlar kadar erkeklerden de geliyor. En çok nasıl korunabileceği merak ediliyor. Dr. Şatıroğlu, 'Bunun için her yolu deniyorlar. Cinsel ilişkiyi mübah sayıyorlar. Ama kızlık zarını korumak kaydıyla! Ergenlik anlık kararlarla, sonuçları düşünülmeden yaşanıyor. Bu dönemde hele duygusallık da yükseldiğinden her şeylerini, vücutlarını çok rahatlıkla paylaşabiliyorlar. Ama kızlık zarını evleneceği kişiye saklamak için bambaşka yerlerini kullanıyor. Oral, anal, koltuk altı, meme arası... Erkekler bu konuda pervasız. Kızlar arkadaşlıklarını kaybetmemek, beklentileri karşılamak için bunu yapıyor.'

Diğer sık sorulan sorular, çocuk sahibi olamama korkusu. Bu nedenle gebelikten korunmayla ilgili yöntemler sorgulanıyor.

Gençler konuyla ilgili bilgileri öğretmenleri, anne ve babalarından almak istiyorlar.

Gençlerin yüzde 30-35'i aktif olarak cinselliklerini yaşıyorlar. Ama saklıyorlar. Böylece sorunları olduğunda yardım alamıyorlar.

Erkeklerin bilgisi kızlara göre daha fazla.

Türkiye'de adet gören kızlarda gebeliğin nasıl oluştuğunu bilmeyenlerin oranı yüzde 40, yanlış bilenler yüzde 35.

Erkeklerin yüzde 22'si kadın cinsel organlarından hiçbirini bilmiyor.

Kızların yüzde 53'ü erkek cinsel organlarından hiçbirini, yüzde 29'u da kendi cinsel organlarından hiçbirini bilmiyor.

Neden 10, 25 değil de 31?

Bir yerde mastürbasyonla hamile kalınabileceğini okudum. Bu doğru mu?

Erkeklerde mastürbasyon 31 olarak ifade ediliyor. Neden 10, 25 değil de 31?

Kadınlarda gebelik, spermin sadece kadın organı içindeki kanallara boşaltılmasıyla mı olur? Vücuda erkek tarafından başka bir açıklıktan spermlerin bırakılmasıyla olabilir mi?

Genelevlere gitmek zararlı mıdır? Prezervatif takıldıysa bile zararlı mı?

Kadınlarda neden sık kısırlık görülüyor? Erkeklerde de olabilir mi?

Anal seks ile gebe kalınır mı?

Hayvanla ilişkiye girmek tehlikeli midir? Tehlikeleri nelerdir?

Limon kızlık zarını bozar mı?

Kadınlar cinsel ilişkiden fazla hoşlanmıyor. Sebebi nedir?

Rahime meni bıraktınız. Fakat çocuk olmasını istemiyorsunuz. Çocuğun gelmesini doktora gitmeyerek nasıl önlersiniz?

Limon kızlık zarını bozar mı?

Kızlık zarının bozulduğu zaman insanın içine aktığı doğru mudur?

Adet döneminde cinsel ilişkiye girildiğinde kızlık zarının bozulmadığı söyleniyor. Doğru mu?

Adet gördükten sonra birkaç gün daha damla damla kan geliyor, kızlığım mı dökülüyor?

Dikilen kızlık zarının erimesi söz konusu mu?

Bir çocuk olması için bayanın ve erkeğin kaç kere boşalması lazım?

Bir kadınla ilişkiye girip erkekte erken boşalma olursa kadın da ilişkiden zevk alamazsa o ilişkiden çocuk olur mu?

Bir kadın kendisi istemezse hamile kalır mı?

'Otuzbir' kelimesi, Osmanlıca'da 'el' sözcüğünü oluşturan harflerin, ebced hesabıyla 31'e denk olmasından geliyor.

Hazırlayan: Mesude Erşan/ Hürriyet
Yayın tarihi: 08.11.2004
1425
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.