Sağlık

Doğum kontrol hapları hakkında ne biliyorsunuz?

Doğum kontrol hapları hakkında ne biliyorsunuz?

Doğum kontrol hapları; düzensiz adet kanamalarının, yumurtalık kistlerinin, tüylenme ve sivilcenin tedavisinde de kullanılıyor.

Pek çok kadın doğum kontrol hapı kullanımının kilo alınmasına, vücutta aşırı tüylenmeye, kısırlığa ve hatta kansere yol açtığına inanıyor. Oysaki uzmanlar bu inançların aksine doğum kontrol haplarının doğum kontrolü dışında tedavi amacıyla da çok yaygın kullanıldığına dikkat çekiyor. Örneğin, düzensiz adet kanamalarının, yumurtalık kistlerinin, tüylenme ve sivilcenin tedavisinde doğum kontrol hapları kullanılıyor. Kaldı ki, doğum kontrol hapları bazı sağlık sorunlarını gidermekle kalmıyor, bazı sağlık sorunlarının da oluşumunu önlüyor. Araştırmalara göre; uzun süre doğum kontrol hapı kullananlarda rahim ve yumurtalık kanseri, jinekolojik enfeksiyon, kansızlık gibi sağlık sorunlara daha az rastlanıyor.

Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özcan Balat, doğum kontrol haplarının kısırlık ve meme kanserine neden olduğuna ilişkin düşüncenin doğru olmadığını savundu. Doğum kontrol haplarının üremeyi geçici bir süre durdurduğuna, hap kullanımından vazgeçildiğinde vücudun eski haline döndüğüne dikkati çeken Balat, farklı çalışmalarla doğum kontrol haplarının meme kanserine neden olduğu iddiasının geçersiz olduğunun ortaya konulduğunu söyledi.

Her kadına farklı doğum kontrol hapı

Düşük dozda ostrojen içeren doğum kontrol haplarının piyasaya sürülmesiyle birlikte, her kadına bünyesine göre farklı doğum kontrol hapı kullanma olanağı sunuldu. Her kadına aynı hap yerine en uygun hapı önermenin daha doğru yaklaşım olarak benimsendiğini belirten Balat, "Çünkü, her kadınının fiziksel ve ruhsal yapısı aynı değildir. Bu yüzden sloganımız kadına özgü doğum kontrol hapıdır. Alternatif formların kullanılması hem hekimi hem de hastayı rahatlatmaktadır" diye konuştu.
Yayın tarihi: 06.01.2004
820
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.