Sağlık

Diş ağrıları

Diş ağrıları

Bugün 22 Kasım, Dünya Diş Hekimleri Günü... Tüm diş hekimlerimizin Dünya Diş Hekimleri Günü'nü kutluyoruz.

Dünya Diş Hekimleri Günü'nde dişlerin neden ağrıdığı üzerinde duralım mı?

Diş ağrısı, aynı zamanda bilinçsiz ağrı kesici kullanımının ve çeşitli yöntemlerin en sık görüldüğü ağrı çeşitlerinden biridir. Ağrıyan diş üzerine ağrı kesici konması, alkollü pamuk uygulaması gibi... Oysa diş ağrısı kendi kendine geçme özelliği göstermez ve tedavi gerektirir.

Diş ağrılarının nedenlerine bakarsak:

- Diş çürükleri ve diş abseleri
- Diş minesinin aşınması
- Dişeti hastalıkları
- Gömülü Dişler
- Sinüzit gibi ağız dışı hastalıklar sıralanabilir.

Ülkemizde özellikle kötü veya yetersiz ağız hijyeninden dolayı bir çok kişinin ağzında çürük bulunur.

Diş ağrıları nedenleri arasında en sık görülen diş çürükleridir. Ağız içine yerleşen bakteriler şekerli ve unlu yiyecek kalıntıları ile asit oluşturur ve bu da dişin koruyucu tabakasını zayıflatarak çürüklere neden olur.

Diş ağrıları genellikle zonklama şeklinde ve oldukça rahatsız edici olarak duyulur. Ağrı gittikçe şiddetlenir ve bazen dayanılmaz bir hal alır. Özellikle abse gibi iltihabi bir durum varsa dışarıdan farkedilecek kadar şişliklere neden olabilir. Sıcak - soğuk hassasiyeti ve dişe bastırınca hassasiyet artar. Dişlerde minik kırılmalar görülebilir.

Diş ağrısı başladığında vakit kaybetmeden diş hekimine gitmekte fayda vardır. Zira diş ağrısı nedenlerinden de anlaşılacağı gibi, ağrı kendi kendine geçme özelliği genellikle göstermez ve tedavi gerektirir.

Diş sağlığını korumak için

Diş sağlığını korumak ve diş ağrılarında en iyi tedavinin yapılmasını sağlamak için bazı noktalara dikkat edilebilir:

- Ağız hijyenine dikkat etmek

- Diş ağrısı başladığında, diş aralarında kalmış yemek artığı, vb olup olmadığı kontrol etmek; varsa dişe zarar vermeden ve ağrıyı artırmadan temizlemek

- Bilinçsiz ve aşırı ağrı kesici kullanımından kaçınmak

- Bilinçsiz ağrı giderme yöntemlerinden kaçınmak (ağrıyan diş üzerine ağrı kesici konması, alkollü pamuk uygulaması, vb.)

- Diş hekimine ağrı ile ilgili ayrıntılı bilgi vermek ve varsa daha önce geçirilen diş operasyonlarından haberdar etmek.
Yayın tarihi: 22.11.2005
882
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.