Sağlık

Diliniz temiz mi?

Diliniz temiz mi?

Dil üzerinde oluşan tabakanın altında oksijensiz ortamda yaşayan mikropların ağız kokusuna neden olduğunu belirten uzmanlar, her gün en az bir kez dil temizliği yapılması gerektiği uyarısında bulunuyorlar.

Toplumda her dört kişiden birinin problemi olan ağız kokusunun yüzde 95'i yeterli diş bakımı ve dil temizliği yapılmamasından kaynaklanıyor.

Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Murat Karaşen, sosyal hayatı etkileyen, özgüveni sarsan, iletişim bozukluğuna yol açan ve utangaçlık duygusunun yaşanmasına neden olan ağız kokusunun, insanlarda içe kapanma ve stres gibi olumsuzluklar yaşamasına, evliliklerde boşanmalara bile neden olduğuna dikkat çekti.

Prof. Dr. Karaşen, ağız kokusuna, sigara, ağız kuruluğu, kötü ağız hijyeni, dental, burun, sinüs ve boğaz problemleri, alt solunum yolları enfeksiyonları, açlık, diyet ve çeşitli hastalıkların neden olduğunu söyledi.

Toplumun yüzde 25'inin ağız kokusu problemi yaşadığına dikkat çeken Prof. Dr. Karaşen, ağız kokusu problemlerinin başlıca nedeninin ağız bakımı yapmamak olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Karaşen, şöyle dedi:

"Ağız kokusuna, oksijensiz ortamda yaşayabilen mikroplar neden olmaktadır. Dil üzerinde oluşan tabakanın altında yaşayan bu mikroplar, kokunun en büyük nedenidir. Diş eti problemleri, diş çürükleri de bu mikroplara yaşayacak ortamlar sunar. Ağız kokusu basite alınmamalıdır. Yeterli diş ve dil temizliği yaparak insanlarımızın birçoğu yaşadıkları bu sıkıntıdan kurtulabilir."

Dil temizliği bilinmiyor

Avrupa ve ABD'de dil temizliğinin öneminin halk arasında bilindiğini ve uzun yıllardır insanların diş temizliği gibi dil temizliği de yaptıklarını ifade eden Prof. Dr. Karaşen, "Ülkemizde dil temizliği maalesef yeterince bilinmiyor" diye konuştu.

Dil temizliğinin yapılabilmesi için gerekli aletlerin satışının da yok denecek kadar az olduğuna işaret eden Prof. Dr. Karaşen, "Günde en az bir kere dil temizliği yaparak, mikropların yaşamasına imkan tanıyan oksijensiz ortamın ortan kaldırılması lazım. Dil üzerinde oluşan katman temizlenmelidir" dedi.

Diyet ile et ve deniz ürünleri de ağız kokusu yapıyor

Ağız kokusundan kurtulmak için özellikle yemeklerden sonra bol su ile gargara yapılmasını öneren Prof. Dr. Karaşen, yoğurt, maydanoz, tarçın, yeşil çay kullanımının da ağız kokusunu giderdiğini söyledi. Yüksek protein içeren et, yumurta, deniz ürünleri, baklagiller, peynir gibi gıdaların ağız kokusu yaptığını ifade eden Prof. Dr. Karaşen, bu tür gıdaların tüketiminin ardından mutlaka ağız temizliğinin yapılmasını istedi.

Ağız kokusunun yaşanmaması için ağzın nemli olması gerektiğine de işaret eden Prof. Dr. Karaşen, "Sıvı azlığı, ağız kokusuna neden olabiliyor. Diyet yapanlar da yeterli sıvıyı almadıkları için ağız kuruluğu nedeniyle ağız kokusu yaşayabiliyorlar" şeklinde konuştu.
Yayın tarihi: 26.07.2006
1046
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.