Sağlık

Çok eşlilik vücudun savunma sistemini güçlendiriyor!

Çok eşlilik vücudun savunma sistemini güçlendiriyor!

<b>Maymunlar üzerinde yapılan araştırmalar sonucu, çok eşliliğin vücudun hastalıklara karşı savunma sistemini güçlendirdiği belirlendi.</b>

Dişi bir şempanzenin, tek bir yavru doğurmak için 9 ayrı erkekle 580 kez cinsel ilişki kurduğunu da ortaya çıkaran uzmanlar, şempanzelerin bağışıklık sisteminin diğer maymunlardan daha güçlü olduğunu da belirlediler.

Buna karşılık Gibbon gibi tek eşli maymun türlerinin bağışıklık sisteminin zayıf olduğu saptandı. Araştırmayı yapan Virginia üniversitesi öğretim üyelerinden Charles Nunn'un bu konuda hazırladığı rapor, "Science" adlı bilimsel dergide yayınlandı. Buna göre, günde 10 ayrı erkek değiştirerek 20 dakikada bir cinsel ilişkide bulunan Makak maymunlarının bağışıklık sistemi de insanlara oranla çok daha fazla güçlü. Bağışıklık sisteminin gücü, kandaki akyuvar sayısıyla ölçülüyor.

Çok eşli maymunların milyonlarca yıl boyunca kendilerini herpes ve papiloma virüsleri ile AIDS'in maymunlara has türü olan SİV virüsüne karşı koruyacak bağışıklık kazandıkları da belirtildi. Uzmanlar, "çok eş değiştiren maymunların, hastalığa yakalanma şanslarının fazla olması nedeniyle bağışıklık sistemlerinin de buna karşı hazır bulunduğunu" ifade ediyorlar.
Yayın tarihi: 12.09.2001
432
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.