Sağlık

Cinsellikten korkmayın!

Cinsellikten korkmayın!

Cinselliğin Türkiye'de korku ile özdeş olması vajinismus ve cinsel isteksizliğin çok sık görülmesine neden oluyor.

"Türkiye'de cinsellik korkular üzerine kurulu. Kadınlar kendi üreme fonksiyonlarını dahi bilmiyor. Bedenlerinden haz almayı keşfetmeden yaşadıkları gibi, haz arama peşinde de değiller..."

Bu sözler Cinsel Eğitim ve Araştırma Derneği'nin (CETAD) AB ve Sağlık Bakanlığı desteğiyle yürüttüğü 'Yaşam Boyu Cinsel Sağlık... Sizin de Hakkınız' projesi kapsamında dün sunum yapan Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Dilek Cindoğlu'na ait.

Cinsellik eşittir korku
Kadın Cinselliği adlı kitabın da editörlerinden olan Cindoğlu, evlenmeden önce bakire olup olmadığını öğrenmek için jinekoloğa giden kızlar olduğunu, cinsellikten korkulduğunu söyledi. CETAD araştırmasına göre toplumun yüzde 70'i namusu bekâretle ilişkilendiriyor, bu sebeple de vajinismus ve cinsel isteksizlik sık görülüyor. Cindoğlu'na göre kadının cinsellikten haz alma hakkı yurttaş olma hakkıyla doğrudan ilişkili.

Fantazilere sansür konulmamalı
İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Şahika Yüksel'se, "Kadın evliliğe ve cinsel yaşama aynı dönemde giriyor. Bilgisiz ve deneyimsiz" diyerek cinselliği zenginleştiren fantezilere sansür konulmaması gerektiğini söyledi. Yüksel'e göre fantezisi olmayanın cinselliği kısa sürüyor. Kadınlar bu durumdan da suçluluk duyuyor. Hatta bunun 'cinsel sapkınlık' olup olmadığını merak edip kendilerini suçluyorlar.
Yayın tarihi: 15.03.2007
1436
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.