Sağlık

Cinsel yasalar

Cinsel yasalar

Robert Wayne'nin dünyanın çeşitli ülkelerindeki yasalar üzerinde yaptığı araştırma, bazen somut bir olay sonucu, bazen de gelenek ve inançların devamı olarak ortaya çıkan garip ve komik seks yasalarının bir çoğunun, kanun kitaplarında hala yerlerini koruduğunu gözler önüne seriyor.

Tasmanya ve Avustralya'nın Gipssland bölgesindeki yas kanunları, kadınların ölen kocasının cinsel organını boynuna asmasını emrederken, Newlyweds'te çiftler, gerdeğe ilk olarak, evlilik töreninin ortasında yere serdikleri bir hasır üzerinde ve bütün konukların gözleri önünde giriyor.

Guam'ın kırsal kesimlerindeki ilginç uygulamada, bakire kızların evlenmesi kesinlikle yasaklandığı için, kızlar bekaretlerini para karşılığı bu işi özel olarak yapan kişilere bozduruyor. Norveç'de ise plaj muhafızları, çıplak ya da üstsüz güneşlenen kadınları siyah plastik torbalarla poşetleyerek plajdan çıkarıyor.

Wayne'nin araştırmasından bazı örnekler:


Arizona - Cottonwood'da kanun çiftlere, patlak lastikli bir otomobilin içinde sevişmeyi yasaklamıştır. Eğer araç parkedilmişse ve siz ön koltukta sevişiyorsanız 25 dolar para cezası ödersiniz. Ama eğer arka koltukta bu durumda yakalanırsanız ceza ikiye katlanır.


Gine - Bassau'da bir adam, başka bir adamın karısını baştan çıkarırsa, kanun onun mağdur olan adama ağır bir para cezası ödemesini emreder. Ayrıca ayartıcı, aşığının el veya ayak parmaklarından birini kesmeli ve yemelidir.


Guyana - Georgetown'da banyoda seks yaparken yakalanan çiftler önce boyanır, sonra da bir eşeğin arkasına bağlanarak şehir turu attırılır.


Peru'da Alpaka adlı bir tür lamayla cinsel ilişki o derece yaygın dır ki, yasalar, "evlenmemiş genç erkeklerin bir dişi alpakayla aynı ev veya apartmanda yaşamalarını" yasaklamıştır.


Columbia - Cali kanunlarına göre, gelinin annesi, gerdeğe giren çiftlere yatağın yanında bir yere oturarak şahitlik etmelidir.


Bahreyn yasalarına göre bir erkek doktor, tıbbi sebepler nedeniyle bir kadının cinsel organına dokunmak zorundaysa, direkt olarak bakamaz. Bunu sadece onun aynadaki yansımasına bakarak yapabilir.


Malezya'nın kırsal kesimlerinde kadın veya erkek kim akrabasıyla cinsel ilişkiye girmişken yakalanırsa, en son ölmüş olan akrabasının yanındaki mezara canlı canlı gömülür.


Hindistan'da yasa, Phashta - Phashti adı verilen ve sıradan ev işlerini yapan kadınlara, evdeki evlenmemiş genç delikanlıların seksüel ihtiyaçlarını giderme görevini de vermiştir.


Güney Hindistan'da eski bir kanun, kadınların omuzlarını ve vücutlarını örten ancak göğüslerini açıkta bırakan giysilerle gezmelerini emrediyor.


Kadınların ayaklarını "en erotik" bölüm olarak gören Laoslular, kadınların ayak parmaklarını topluma açık yerlerde göstermeleri kanunla yasaklamıştır.


Tayvan yasalarına göre, damadın akraba ya da arkadaşlarından biri, yeni gelinin bekaretini alarak onu bu sıkıcı ve istenmeyen görevden kurtarır.


Litvanya yasaları, koca eşiyle sevişmek istediğinde kaynanasının evde bulunmasını yasaklamıştı.


Güney Afrika - Johannesburg'da bir kadın, her sevişme için kocasından para talep edebilir.


Liberya'da ensest en ciddi suçlardan biridir. Ensest yaptığı anlaşılan ve suçlu bulunan kişi, intihar etmek veya onu öldürmesi için bir kiralık katil tutmak zorundadır.


İngiltere - Liverpool'da hiç kimse hiç bir dükkanda çocuklar seyrederken bir kadın vitrin mankenini soyamaz ya da giydiremez.


Amboyna adalarında o yıl ürünün az olacağı belirlenirse, yasa erkeklerin güneş battıktan sonra soyunup tarlalara gitmelerini ve ekinlerin arasında mastürbasyon yapmalarını emreder.
Yayın tarihi: 09.11.2001
963
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.