Sağlık

Cildinizi soğuklardan koruyun

Cildinizi soğuklardan koruyun

Cildinizi soğuklardan korumak için nemlendirici kullanmayı ihmal etmeyin.

Soğuk ve kirli hava ciltte kuruma, çatlama ve kızarma gibi sorunlar yaratabiliyor, bu durumdan korunmak için ise deri koruyucu merhemlerin, sık aralıklarla ellere, yüze ve vücuda sürülmesi öneriliyor.

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Nilgün Bilen, ciltte, aşırı soğuk ve kirli havanın etkisiyle meydana gelecek olumsuzluklara dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Cilt temizliği için piyasaya sürülen ürünlerin birbirinden farklı olmadığını belirten Bilen, şöyle devam etti: "Bazı ürünlerin her türlü deri hastalığını tedavi edeceği iddiası gerçekçi değildir. Kişilerin, cildi ve bütçesine uygun ürün seçmesi daha doğru olacaktır. Cilt temizliğinde kullanılan bazı ürünler deterjan özelliği nedeniyle kuruma ve çatlamalara neden olabilir. Yüz,el ve vücut yıkama seyrekleştirilmeli, banyo sonrası uygun nemlendirici kullanılmalı. Yüz temizliği de, temizleme sütüyle yapılmalı. Hava kirliliği, sigara, aşırı egzersiz ve bazı ilaçlar cildi olumsuz yönde etkiler. Bu türdeki olumsuzluklara karşı, temizlikve dengeli beslenme önerilebilir."

Cildin ihtiyacına göre ürün seçin

Cilt bakımında kullanılan ürünlerin çoğunluğuna, cildin doğal savunma mekanizmasını güçlendirdiği gerekçesiyle bazı vitamin ilaveleri yapılıyor.
Bu ilavelerin katkısının bilimsel olarak kesinlik kazanmadığına da değinen Bilen, şunları söyledi: "Cilt bakımında kullanılan ürünlerin çoğuna ilave edilen (C) ve (E) vitaminleri ile bazı antioksidanların etkisi, bilimsel olarak kesinlik kazanmadı. Bu ürünleri kullananların aşırı beklenti içinde olması, hayal kırıklığına neden olabiliyor. Kış aylarında hava nemininazalması, merkezi ısıtma sistemleri ve sık duş alışkanlıkları şikayetleri artırıyor. Kuru derili kişiler yağ içeriği zengin ürünler kullanmalı. Yağlı cilde sahip kişiler ise mat, yarı mat, yağsız ve düşük yağ içerikli ürünleri tercih etmeli. Karma ciltliler de, yüzün merkez kısımlarında yağlı, diğer bölgelerinde kuru ürünler tercih etmeli."

Günlük makyaj ürünlerine dikkat edin

Günlük olarak kullanılabilen nemlendiricilerden, mutlaka cilt yapısına uygun olanının seçilmesi gerektiğini belirten Bilen, şöyle devam etti: "Kadınlar, günlük makyajda yağ içeriği zengin ürünler, dudakların kuruma ve çatlamasını önleyen, güneşten koruyan ruj kullanmalıdır. Ruj kullanmayanlar, yağ içeriği zengin, renk maddesi içermeyen dudak kremleri kullanabilir. Bu ürünler, diğer ürünlere oranla daha az alerji riski taşımaktadır."
Yayın tarihi: 01.01.2004
695
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.