Sağlık

Bu test hayatınızı kurtarır

Bu test hayatınızı kurtarır

Erken teşhiste yüzde 95 iyileşme sağlanabilen rahim ağzı kanseri ''pap smear testi'' ile tespit edilebiliyor.

Her hastalıkta olduğu gibi rahim ağzı kanserinde de erken teşhis büyük önem taşıyor. Erken yakalanması durumunda rahim ağzı kanseri olan kadınların yüzde 95'inden fazlasında iyileşme sağlanıyor. Bu nedenle, rahim ağzı kanserinin erken teşhisinde altın standart olarak bilinen 'Pap Smear Testi'nin önemi bir kez daha ortaya çıkıyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Gökmen İyigün, 'kadınların hayat kurtarıcısı' olan bu testi anlatıyor.

Pap smear testi nedir?

Pap smear testi, jinekolojik muayene sırasında uygulanan, rahim ağzındaki hücresel değişiklikleri taramaya yarayan bir testtir. Testin uygulanmasının ana amacı, tüm kadın kanserleri arasında en önde gelenlerden olan rahim ağzı (serviks) kanserinin yakalanmasıdır.

Hücrelerin çoğalması

Pap smear testi, rahim ağzı kanserinin erken tanısı için kullanılan bir tarama yöntemidir. Ancak kesinlikle rahim değil, rahim ağzı kanseri olduğunun altını çizmek gerekir. Rahim kanseri denildiğinde, rahmin daha üst kısımlarında oluşan kanser çeşidi ifade edilir. Rahmin ağız kısmı cilde benzer ince bir doku tabakasıyla örtülüdür.

Bu dokuyu oluşturan hücreler sürekli çoğalırlar. Bu çoğalma sırasında alt tabakayı oluşturan hücreler yavaşça rahim ağzı yüzeyine doğru yer değiştirerek vajinaya dökülürler. Bu çoğalma süresince bir şekilde değişiklik olduğunda anormal hücreler oluşur. İşte bu anormal hücreler kansere dönüşebilir.

Nasıl yapılıyor?

İşlem çok basit bir uygulamayla yapılır. Jinekolojik muayene sırasında bir fırçanın ya da tahta bir çubuğun rahim ağzı ve etrafındaki vajina dokusuna dokundurulmasıyla akıntıdan örnek alınır.
Yayın tarihi: 04.03.2007
1462
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.