Sağlık

Bu önerileri kulak arkası etmeyin!

Bu önerileri kulak arkası etmeyin!

Yaşam alışkanlıklarımızın değişmesiyle yaygınlaşan kalp hastalıklarından alınacak küçük önlemlerle korunmak mümkün.

ABD'deki Cleveland Clinic'in ünlü Türk Profesörü Murat Tuzcu, Türkiye'de 20 milyon insanın ciddi kalp rahatsızlığı olduğunu belirterek, kadınların daha çok risk altında olduğunu söyledi.

Türkiye'de kontrol amacıyla doktora giden kişilere bile anjiyo yapıldığını, stent takıldığını söyleyen Prof. Dr. Tuzcu, "Anjiyografi insanların kalp hastalıklarından korunacakları ilk testlerden biri değil. Tarama mahiyetinde doktora giden, kalbi büyük tehdit altında olmayan kişilere anjiyo yapmak gereksiz" dedi.

Prof. Dr. Murat Tuzcu, hastaya by- pass yapmanın ya da stent takmanın kalp krizinin önlenmesine katkıda bulunmayacağını vurguladı.

Türk halkının kalbinin tehdit altında olduğunu söyleyen Prof. Dr. Tuzcu, "Çünkü çok arabaya biniyoruz, çok az yürüyoruz, çoğumuz kiloluyuz" dedi.

Türkiye'de 20 milyon insanın ciddi kalp hastalığı olduğunu kaydeden Prof. Dr Tuzcu, bunların bazılarının hastalığın farkında bile olmadığını anlattı. Prof. Dr. Murat Tuzcu, 50 yaşın üstündeki kadınların en az yüzde 50'sinde yüksek tansiyon bulunduğuna da dikkat çekti.

Anjiyo herkese değil...
Türkiye'de gereksiz yere, hasta olmayan çok sayıda kişiye anjiyo yapıldığını belirten Prof. Dr. Tuzcu şöyle konuştu:

"Anjiyografi insanların kalp hastalıklarından korunacakları ilk testlerden biri değil. Bunların ilk başlangıçta çok yararlı olmadığı düşüncesindeyiz. Hastalar kalp krizi tehdidi ile hastaneye yatmışlarsa o zaman mutlaka anjiyografi yapılıp stent takılmasına ihtiyaç vardır. Ama hastanın hele hele hiçbir şikayeti olmayan, kontrol maksadıyla hastaneye giden hastaya şu veya bu yöntemle anjiyo yapılması doğru değil. Bu yanlış bir uygulama."

Önüne gelene anjiyo yapıp stent takmanın milyonlarca dolarlık ekonomik maliyeti olduğu kadar sağlık için de belli bir riski bulunduğunu bildiren Prof. Dr. Murat Tuzcu, "Daha da önemlisi orada anjiyonun gösterdiği bir darlığa stent koymanın uzun vadede zararlı etkisi var. Stendin yeniden daralma, takarken damarın zarar görme riski var, stendin içinde pıhtı olma riski var. Gerekli olduğu zaman stentler hayat kurtarır ama, yerinde yapılmazsa bir çok riski de beraberinde getirir" diye konuştu.

Stentler koruyucu önlem değil
Hastaya by-pass yapmanın ya da stent takmanın ömrün uzamasına ve kalp krizinin önlenmesine katkıda bulunmayacağını anlatan Cleveland Clinic'in ünlü Türk Profesörü Murat Tuzcu, "Stentler koruyucu önlem değil, onlar ancak trafik tıkandığında trafiğin açılmasına yardımcı oluyor. Biz gerektiğinde trafiği açıyoruz ama sizin asfaltınıza iyi bakmanız lazım, tümsekleri, engelleri ortadan kaldırmanız lazım" diye konuştu.

Yayın tarihi: 10.05.2007
1570
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.